09/11/2022
Tebelwolves 14 7 18 25 - 64 -
Ιπ-πότες 2 10 9 10 - 31 -

Οι Λύκοι κατασπάραξαν τους Ιππότες!

Το βραδάκι Τετάρτης 9 Νοεμβρίου στο Athens Sports Hall, οι Tebelwolves παίρνοντας τον έλεγχο από την αρχή της αναμέτρησης, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη απέναντι στους Ιπ-Πότες με το ευρύ 64 – 31.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Tebelwoves ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση και με πρώτο βιολί τον Κυριακίδη με 4 πόντους και τους Θεοδωρόπουλο-Κυριαζή να βάζουν από 3 έκαστος, ξέφυγαν 14-2! Με βολές του Πεπόνη , ήρθαν οι μοναδικοί πόντοι για τους Ιππότες.

Ο ρυθμός ήταν εντυπωσιακός αλλά οι ομάδες αρκετά άστοχες στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να πατούν ελαφρώς καλύτερα και να μειώνουν στο τελος του ημιχρόνου 21 – 12. Ο Ντούκα ήταν μπροστάρης στην επίθεση των Ιπποτών με 6 πόντους, με Σιαπάνη και Μούρτζο να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ το προβάδισμα για τους Λύκους κρατούσαν Κορδαλής με τρίποντο, με Κασβή και Κυριαζή να σκοράρουν από κοντά.

Στην τρίτη περίοδο, οι Ιππότες προσπαθούσαν να είναι ανταγωνιστικοί με τον Mούρτζο να πετυχαίνει 4 πόντους και τους Ντούκα, Σιαπάνη από ένα καλάθι, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι στην επίθεση και με ηγέτη τον Καρραγρηγορίου με 7 πόντους, τον Τζερεμέ να σκοράρει από την περιφέρεια και τέσσερις ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έστειλαν την διαφορά στο + 18.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διάθεση να μπουν στην διεκδίκηση του ματς, με τον Πεπόνη να βάζει δύο τρίποντα και τον Κεκεμπάνο ένα καλάθι, όμως στη συνέχεια οι Λύκοι πάτησαν το γκάζι και με την τριάδα Κυριαζή(8), Καραγρηγορίου(5) και Κασβή(5) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασαν στο τελικό 64 – 31.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μιλτιάδης Κασβής με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιαννάκη Ντούκα με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Tebelwolves είχαν 18 / 40 δίποντα, 8 / 23 τρίποντα, 4 / 7 βολές, κατέβασαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη. Οι Ιππότες είχαν 9 / 50 δίποντα, 3 / 21 τρίποντα, 4 / 9 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Tebelwolves (Καρπούζος): Θεοδωρόπουλος 5, Καραγρηγορίου 12, Καρπούζος 2(8ρ.), Κασβής 9(14ρ.), Κορδαλής 8, Κυριαζής 15, Κυριακίδης 6, Μασοκώστας 2, Τζερεμές 5.

Ιπ-πότες(Νταλαμπίρας): Ανυφαντής, Κεκεμπάνος 4, Μούρτζος 6(7ρ.), Ντούκα 8, Παπαδόπουλος 1, Πεπόνης 8(7ρ.), Σιαπάνης 4(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Tebelwolves!