07/10/2021
Λύκοι 19 11 16 18 10 98 -
Hoopers BC 20 13 20 11 10 97 -

Οι Λύκοι που ονειρεύεται ο Σάββας έρχονται!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Λύκοι κέρδισαν τους Hoopers με 98-97 μετά από τρεις παρατάσεις, παίρνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη, ενώ παράλληλα στέρησαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου, μετά την ολοκλήρωση της τρίτης αγωνιστικής του 36ου ομίλου!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό και οι Hoppers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε οδηγού με 19-20, έπειτα από 6 πόντους του Στανωτά, 6 του Λιόκα και 4 του Σιδέρη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Σάββας (7π), Καντεράκης (5π) και Κολυτός (4π).

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους οράνιε να διατηρούν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 30-33, με τον Στανωτά να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους. Το δίδυμο Σάββα – Κούβελα έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των Λύκων σε εκείνο το διάστημα με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Hoopers, καθώς με προσωπικό show του Σιδέρη με 9 πόντους και 5 του Λιόκα, βρέθηκαν στο +9, 37-46, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο 7, 46-53. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και σε εκείνο το διάστημα οι λευκοί, με τον Ρηγόπουλο να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Κούβελα να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 46-53!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι έκαναν τεράστια ανατροπή και με τον Σάββα να κάνει όργια με 12 πόντους, προσπέρασαν με 64-63, 29″ για το φινάλε. Ωστόσο, με 1/2 βολές του Σιδέρη το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, 64-64, ενώ νωρίτερα από 4 πόντους είχαν οι Στανωτάς – Λιόκας.

Ούτε και στο έξτρα πεντάλεπτο μπόρεσαν οι δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους, καθώς έβαλαν από 10 πόντους η καθεμία και το 64-64, έγινε 74-74. Για τους Λύκους 5 πόντους σημείωσε ο Σάββας, ενώ για τους Hoopers 5 πόντους είχε ο Στανωτάς.

Στην δεύτερη παράταση τίποτα δεν άλλαξε στον Κολωνό, καθώς οι δύο ομάδες αρνούνταν να χάσουν και έτσι με το 87-87, πήγαμε σε τρίτη παράταση. Οι Καντεράκης και Κολυτός ξεχώρισαν για τους Λύκους με 4 πόντους έκαστος, ενώ για τους οράνιε από 4 πόντους έβαλαν οι Λιόκας και Ματθαίος.

Στην τρίτη παράταση οι Hoopers έδειχναν να αγκαλιάζουν τη νίκη, όταν με 3 πόντους του Λιόκα και τρίποντο του Κατσάφαρου, προηγήθηκαν με 93-97, 1:00 για το τέλος. Ωστόσο, ένα τεράστιο τρίποντο του Κούβελα και 4 πόντοι του Σάββα γύρισαν το ντέρμπι και έτσι οι Λύκοι πήραν τη μεγάλη νίκη με 98-97!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/33 βολές, 28/63 δίποντα και 8/29 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 25 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/32 βολές, 39/91 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Λύκων ο Σάββας με 35 πόντους (double-double), έχοντας 9/12 βολές, 7/10 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των Hoopers ο Στανωτάς με 29 πόντους (double-double), έχοντας 1/8 βολές και 14/27 δίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Λύκοι (Σάββας): Κούβελας 14 (3), Σάββας 35 (4), Ρηγόπουλος 5 (1), Γεωργιάδης 5 (1), Καχριμάνης 6, Γιαννικόπουλος 2, Καντεράκης 17, Κολυτός 12

Hoopers (Τσεκούρας): Σιδέρης 14, Δημάκης 6, Στανωτάς 29, Ματθαίος 7, Τσεκούρας 8, Κατσάφαρος 9 (2), Λιόκας 24

Τι μας άρεσε: Το τρομερό παιχνίδι που παρακολουθήσαμε, γεμάτο ανατροπές και φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς!