26/11/2019
Weak Us Beaches 8 13 17 8 - 46 -
Λύκοι 11 14 15 13 - 53 -

Οι Λύκοι δάγκωσαν στην τέταρτη περίοδο.

Αργά το βράδυ του Σαββάτου 23/11/2019, οι Weak Us Beaches με σερί 0-3 στον πρώτο όμιλο της Development 2 League, φιλοξένησαν τους Λύκους με σερί 1-2, και κυνήγησαν την πρώτη τους νίκη στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής. Στο τέλος της βραδιάς ωστόσο, νικητής της αναμέτρησης αναδείχθηκε  η ομάδα των Λύκων, που επικράτησε με μικρή διαφορά σε κάθε μία από τις περιόδους.

Η πρώτη περίοδος ήταν διερευνητική για τις 2 ομάδες, καθώς δεν είχαν καλή σύνδεση με το καλάθι. Από τους Weak Us Beaches ξεχώρισε ο Σταύρου με 4 πόντους ενώ από 2 είχαν Τσιλαλής και Τσαμπούρας. Οι Λύκοι απάντησαν με 4 από τον Καχράνη, ένα τρίποντο από τον Σταχτιάρη και 2 πόντους πέτυχαν οι Κούβελας και Γιαννακουδάκης. Τελικό σκορ περιόδου 8-11 για τους Λύκους.

Αν και οι δύο ομάδες ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο, οι Λύκοι θα επικρατήσουν και πάλι με επιμέρους σκορ περιόδου 13-14, κλείνοντας το ημίχρονο με 21-25 υπερ τους. 6 πόντους με ένα τρίποντο, θα πετύχει ο Νεράτζης για τους Weak Us Beaches, ενώ από ένα καλάθι θα πετύχουν και οι Καπρέλης, Τσαμπούρας, Γαλάνης και μια βολή ο Τσιλαλής. Από τους Λύκους οι Κούβελας και Γιαννακουδάκης θα πετύχουν 5 πόντους έκαστος και από 2 οι συμπαίκτες τους Κατσίκης και Καχράνης.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες ήταν ακόμη πιο επιθετικές και εύστοχες με τους Weak Us Beaches να κερδίσουν στα επιμέρους σημεία με 17-15 τους Λύκους Η περίοδος έκλεισε με σκορ 38-40 υπερ των Λύκων, με τους  Weak Us Beaches μια ανάσα πριν την ισοφάριση. Weak Us Beaches με 5 πόντους από τον Νεράτζη, 4 Τσιλαλής και Περώνης και συμμετοχή στο σκορμε 2 πόντους οι Καπρέλης και Γαλάνης. Για τους Λύκους απάντησε ο MVP της αναμέτρησης, Κούβελας, με 6 πόντους, ενώ από 3 θα συνεισφέρουν Γιαννακουδάκης και Καχράνης, 2 ο Κατσίκης και μία εύστοχη βολή ο Σάββας.

Στην τελευταία περίοδο οι Λύκοι θα κρατήσουν στα ίδια επίπεδα την επιθετική τους συγκομιδή πόντων (13), αλλά θα κάνουν τη διαφορά, φτάνοντας στη νίκη, κρατώντας τους Weak Us Beaches στους 8 πόντους. Για τους Weak Us Beaches βρήκαν στόχο ο Μανάκος και ο Νεράτζης με 3 πόντους και οι 2, ενώ ένα καλάθι πέτυχε και Σταύρου. Για τους Λύκους ο Σταχτιάρης θα πετύχει 2 τρίποντα που είχαν αντίκτυπο στην ψυχολογία του αντιπάλου, άλλο ένα θα προσφέρει ο Σάββας και ο MVP Κούβελας, θα προσθέσει 4 ακόμη πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 14/40 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Πήραν 36 rebounds (10 επιθετικά), έδωσαν 10 assists, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αντίστοιχα 5/11 βολές, 15/38 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 42 rebounds (8 επιθετικά), έδωσαν 9 assists, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 block.

MVP του αγώνα ήταν ο Κούβελας (Λύκοι) που πέτυχε 19 πόντους έχοντας 2/5 βολές, 7/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (2 επιθετικά), μοίρασε 2 assists, έκλεψε 1 φορά και είχε 1 block με τελικό efficiency 19 (Λάθη:1)

Πολυτιμότερος για τους ηττημένους ήταν ο Σταύρου (Weak Us Beaches) που πέτυχε 6 πόντους έχοντας 3/5 δίποντα και 0/1 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ (3 επιθετικά), μοίρασε 3 assists, έκλεψε 1 φορές και είχε 1 block με τελικό efficiency 14 (Λάθη:1)

Weak Us Beaches (Τσιλαλής): Μανάκος 3(1), Γαλάνης 4, Περώνης 2, Νεραντζής 14(2), Τσιλαλής 5, Σταύρου 6, Καπρέλης 4, Τσαμπούρας 8.

Λύκοι (Σάββας): Σάββας 4(1), Κούβελας 19(1), Κατσίκης Ι. 4, Σταχτιάρης 12(4), Γιαννακουδάκης 5, Καχριμάνης 9,

Τι μας άρεσε: Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκόρ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τι δεν μας άρεσε: To 10% στα τρίποντα για τους γηπεδούχους με 3/30.