20/06/2020
Milwaukee Drunks 16 21 6 16 - 59 -
Lyonmen 11 21 23 14 - 68 -

Οι Lyonmen είναι εδώ!

Με έναν πολύ όμορφο αγώνα συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στα παρκέ του Basketaki, με τους Lyonmen να έχουν δύο πρόσωπα και τελικά να ανατρέπουν το σκορ και να υποτάσουν τους Milwaukee Drunks με 59-68, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του Κολωνού, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Καυτός ξεκίνησε το παιχνίδι ο μπόμπερ των Lyonmen, Κώστας Δημητρίου, κρατώντας επιθετικά την ομάδα του, με τους Μπέλη, Στασινό και Γιάτσε όμως να σκοράρουν από την περιφέρεια, οι Drunks έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16-11.

Νταγκίνης, Μπέσιος και Φερεντίνος μπήκαν για να δώσουν ανάσες και σκορ από τον πάγκο, με τους Drunks να είναι λίγο καλύτεροι σε ένα γενικά ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι η είσοδος του Κωστή δώσει μέγεθος στη ρακέτα και σκορ για το 37-32 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Καλύτερη αισθητά η εικόνα των Lyonmen με την επιστροφή στο παρκέ, με τον εξαιρετικό Θεοδώρου να εμφανίζεται και να αγωνίζεται στα γνωστά του στάνταρ, με τον Τζουβάνα να ανεβαίνει και αυτός αγωνιστικά με άμυνες και καλάθια στο άλλο μισό. Ο Κωστής συνέχισε να είναι εξαιρετικός και να συνθέτει ένα αμυντικό τοίχος με τον Τζουβάνα, με αποτέλεσμα οι Drunks να δυσκολεύονται να σκοράρουν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 43-55 υπέρ των Lyonmen.

Kακές οι επιθετικές επιλογές των δύο ομάδων στις αρχές της τελευταίας περιόδου,με τους Στασινό και Ραμαντάνη να κάνουν ό,τι περνάει από τα χέρια τους για να ανατρέψουν την κατάσταση για τους Drunks, με τον Θεοδώρου ομως από μακρυά και τον Δημητρίου με δύο κρίσιμα σουτ  από μέση απόσταση, το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια του coach Ψυχογιού, με τελικό σκορ 59-68 υπέρ των Lyonmen.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φοίβος Κωστής με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 λάθη. Από πλευράς Milwaukee Drunks ξεχώρισε ο Κώστας Φερεντίνος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Συνολικά οι Milwaukee Drunks είχαν 13/37 δίποντα, 10/35 τρίποντα, 3/10 βολές, 32 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα,ένα κόψιμο και 7 λάθη. Συνολικά οι Lyonmen είχαν 21/48 δίποντα, 6/15 τρίποντα 8/13 βολές, 49 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 2 κλεψίματα και 17 λάθη.

Milwaukee Drunks (Στρατικόπουλος): Μπέλλης 6 (9 ριμπ),  Νταγκίνης 5, Στασινός 12, Μπέσιος 7, Ραμαντάνης 5 (5 ριμπ, 7 ασ), Γιάτσε 9, Ντόκος 1, Φερεντίνος 14.

Lyonmen (Ψυχογιός): Θεοδώρου 20 (7 ασ), Ηλιόπουλος , Κωστής 12 (9 ριμπ), Μακρυγιαννης 2, Φραντζέσκος 5, Δημητρίου 11 (5 ριμπ), Αντωνίου 4 (6 ριμπ), Τζουβάνας 4 (13 ριμπ), Αποίκος 10.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες!