24/01/2020
Basket Maniacs 11 16 13 14 - 54 -
Iron Maidan 18 14 24 9 - 65 -

Οι Μαϊντανοί που όλοι αγαπήσαμε!

Αν και κατέβηκαν με 6 παίχτες, οι Iron Maidan επικράτησαν των Basket Maniacs με 54-65 και ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στον τρίτο όμιλο της Development League με 3-8 ρεκόρ, ενώ οι ηττημένοι πήγαν στο 4-7!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Iron Maidan στο ματς, καθώς με  8 πόντους του Δέλλιου και 6 του Παληγιάννη, πήραν δύο φορές αέρα 10 πόντων, 4-14 & 6-16, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 11-18. Το δίδυμο Δημητριάδη – Negrin έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +11, 11-22, ωστόσο πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 27-32, μετά από 6 πόντους του Παληγιάννη, 5 του Μπόλτση και τρίποντο του Άρη Μακρή. Τους Basket Maniacs κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Καλαμιώτης (8π), Negrin (5π) και Κωστόπουλος (3π).

Με τους Δέλλιο (6π), Άρη Μακρή (6π), Παληγιάννη (6π) και Μπόλτση (4π) να πετούν φωτιές στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το συγκρότημα του Μαρινάκη απέκτησε σαφές προβάδισμα νίκης, μιας και ξέφυγε στους 16, 40-56! Δεν μπόρεσαν οι Μανιακοί να ακολουθήσουν τον αντίπαλο, παρά τους 4 πόντους του Καλαμιώτη κι τους 4 του Negrin. Σκορ τρίτης περιόδου 40-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Iron Maidan διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που είχαν και με τους Μίμη Μακρή (4π) και Δέλλιο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-65.  Για την ομάδα του Στασινόπουλου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Negrin (5π), Καλαμιώτης (4π) και Κωστόπουλος (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/7 βολές, 13/29 δίποντα και 7/40 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 18 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 18/35 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Καλαμιώτης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 6/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές και 8/9 τρίποντα, ενώ πήρε 14 ριμπάουντ και έκανε 5 λάθη.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος): Negrin 20 (2), Κωστόπουλος 9 (3), Καλαμιώτης 16 (1), Σασσάς, Νούκας 2, Γαλληρόπουλος 2, Στενάκης, Δημητριάδης 5 (1)

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 19, Μακρής Μ. 6, Μακρής Α. 10 (3), Μπόλτσης 9, Κίσσας 4, Δέλλιος 18 (4)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Iron Maidan, φτάνοντας δίκαια στη μεγάλη νίκη!