24/09/2019
Clowns 11 12 7 17 - 47 -
Μίνωες 12 9 8 20 - 49 -

Οι Μίνωες το ντέρμπι!

Σάββατο απόγευμα 21 Σεπτεμβρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven οι νεοσύστατοι Μίνωες μετά από ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι κατάφεραν να επικρατήσουν με 49 – 47 ,απέναντι στους Chicago Bullηδες παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στον 36ο όμιλο του Basketaki Cup.

Οι Μίνωες ξεκίνησαν καλύτερα το πρώτο δεκάλεπτο με τους Παπαστάμο και Κανελλόπουλο να σκοράρουν , στη συνέχεια όμως οι Μπούληδες βρήκαν τον τρόπο να προσπεράσουν κυρίως με τον Σαρίκα(7) αλλά και βοήθειες από Παπαδόπουλο και Σουσάνη 11 – έξι.Το φινάλε του δεκαλέπτου όμως βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται αφού Αντωνάκης, Αλεξόπουλος και Κανελλόπουλος πέτυχαν από δύο πόντους για το 11 – 12.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Μίνωες έβρισκαν λύσεις με Κανελλόπουλο, Αλεξόπουλο και Αντωνάκη , οι Βullηδες όμως  κατάφεραν να ισοφαρίσουν με Μπουρνάζο, Πάτρο και τρίποντο του Κιούση (18 – 18).Ο Κυριακόπουλος με δίποντο έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους , το ημίχρονο όμως βρήκε μπροστά το Σικάγο με γκολ φάουλ του Κιούση και δίποντο του Πάτρου( 23 – 21).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές και το επιμέρους σκορ φτωχό (7-8).Σαρίκας με 7 πόντους και Κανελλόπουλος με 8 κρατούσαν ψηλά την σημαία αφού ήταν οι μόνοι που έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι(30-29).

Ο Παπαστάμος με δίποντο έβαλε το πρώτο καλάθι για το τέταρτο δεκάλεπτο και απάντησε αμέσως ο Μαλαμάκης με τρίποντο(33-31).Ο Παπαστάμος συνέχιζε να δίνει λύσεις στους Μίνωες αλλά και οι Μπούληδες με Πάτρο και τρίποντο του Σαρίκα έφερναν το ματς στα ίσια(38-38).Στην συνέχεια ο Αντωνάκης(5) έδωσε αέρα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους για να δώσει ανάσα ο Σαρίκας με τρίποντο στο Σικάγο(41-43).Οι Μίνωες δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα.Με Αντωνάκη και τρίποντο του Πατίρη έδειχναν να καθαρίζουν το ματς, οι γηπεδούχοι με μίνι αντεπίθεση από Δήμο και Σαρίκα έφτασαν στο ματς στον πόντο, ο Κυριακόπουλος όμως με μία βολή λίγο πριν από την λήξη υπέγραψε το τελικό 47 – 49.

MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Κανελλόπουλος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κώστας Σαρίκας με 22 πόντους.

Συνολικά οι Chicago είχαν 11 – 40 δίποντα, 6 – 27 τρίποντα, 7 – 8 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Οι Μίνωες είχαν 18 – 48 δίποντα, 2 – 17 τρίποντα, 7 – 12 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Chicago Bullηδες (Μαλαμάκης):Πάτρος 9, Μπουρνάζος 2 (9ρ.), Παπαδόπουλος, Σαρίκας 22, Σουσάνης 2 (3ασ.), Μαλαμάκης 3, Κιούσης 6, Δήμος 3 (13ρ.)

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης, Πατίρης 3, Καλογήρου, Αλεξόπουλος 4 (10ρ.), Παπαστάμος 11, Κυριακόπουλος 5, Κανελλόπουλος 15 (10ρ.), Δερδελάκος, Αντωνάκης 11, Τσούλος.

Τι μας άρεσε: Αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο!