27/09/2021
Αμφιδέξιοι 10 10 14 8 - 42 -
N.A. 99ers 7 13 13 14 - 47 -

Οι N.A. 99ers ήρθαν και θα κάνουν θόρυβο.

Το 2/2 πέτυχαν στον όμιλο τους είναι N.A. 99ers καθώς επικράτησαν των Αμφιδέξιων με 42-47 και τσέκαραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Το παιχνίδι στη μεγαλύτερη του διάρκεια ήταν ντέρμπι όμως στην τελευταία περίοδο οι N.A. 99ers ήταν καλύτεροι και κέρδισαν τους κουρασμένους Αμφιδέξιους, οι οποίοι νωρίτερα είχαν χάσει τον Κούδα με τραυματισμό.
Καλύτεροι στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι Αμφιδέξιοι, οι οποίοι πήραν προβάδισμα με 4-1 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Μετά και οι δύο ομάδες σκόραραν αποκλειστικά από το τρίποντο και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 10-7 υπέρ των Αμφιδέξιων. Ο Στουρνάρας και ο Κούδας είχαν από ένα τρίποντο για τους Αμφιδέξιους, ενώ Καζάκος και Δημάδης πέτυχαν έκαστος από ένα τριποντάκι για τους 99ers.
Καλύτερα ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι N.A. 99ers οι οποίοι μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου κατάφεραν και πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 13-15 (16′).  Οι Αμφιδέξιοι ισορρόπησαν, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία με το σκορ να είναι 20-20. Ο Ρίζος ήταν πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με τέσσερις πόντους ενώ για τους N.A. 99ers ο Δημάδης πέτυχε πέντε.
Ντέρμπι και η τρίτη περίοδος με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει από την άλλη. Το προβάδισμα άλλαξε πέντε φορές χέρια ενώ είχαμε και δύο ισοπαλίες και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Αμφιδέξιους μπροστά με 34-33. Όπως και στο προηγούμενο δεκάλεπτο ο Ρίζος ξεχώρισε με πέντε πόντους για τους Αμφιδέξιους και ο Δημάδης με άλλους τόσους για τους φιλοξενούμενους.
Με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι N.A. 99ers πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 34-38 (32′), ενώ κατάφεραν μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου να ανεβάσουν τη διαφορά στους εφτά, 38-45 (36′). Το προβάδισμα το κράτησαν μέχρι τέλους καθώς οι Αμφιδέξιοι έχασαν τον Κούδα με τραυματισμό ενώ ήταν πέντε άτομα και φυσικά επήλθε και η κούραση. Έτσι N.A. 99ers παίζοντας στα πρώτα έξι λεπτά καλό μπάσκετ κατάφεραν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 42-47. Καλύτερος των Αμφιδέξιων ο Ρίζος με πέντε πόντους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισε ο Δημάδης με έξι έχοντας δύο τρίποντα.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης και των νικητών ο Δημήτρης Δημάδης με 19 πόντους έχοντας 2/5 δίποντα και 5/11 τρίποντα ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και έκανε 6 κλεψίματα. Ο Τζαβέλλας ξεχώρισε για τους ηττημένους με 4 πόντους έχοντας 2μ8 δίποντα, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 1 μπλοκ.
Συνολικά η Αμφιδέξιοι είχαν 11/28 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 5/11 βολές, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 16 λάθη, 6 μπλοκ και 39 ριμπάουντ. Οι N.A. 99ers είχαν σύνολο 14/43 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 1/4 βολές, 34 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη.
Αμφιδέξιοι (Στουρνάρας): Στουρνάρας 6 (2), Τζαβέλλας 4 (18ρ), Παπαδόπουλος 7 (11ρ 4μπ), 9 (1τρ 8ρ), Ρίζος 16 (2).
N.A. 99ers (Δημάδης): Δημάδης 19 (6ρ 5τρ), Κουρεμένος 2, Καζάκος 7 (1τρ 6ρ), Καθάριος 2 (7ρ), Γιαννόπουλος 4, Καλοτεράκης 5 (6ρ), Βασιλάκης 2, Λουκαίδης 6.
Τι μας άρεσε: Πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε και οι φιλοξενούμενοι αφήνουν υποσχέσεις για την συνέχεια.
Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κούδα.