13/01/2024
Valhalla Phantoms 20 9 14 17 - 60 -
Hellenic Energy 11 12 14 11 - 48 -

Οι νέοι είναι ωραίοι στη Valhalla!

Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι, ξεκινώντας το παιχνίδι με γρήγορο μπάσκετ και χτυπώντας κυρίως σε πρωτεύοντα και δευτερεύοντα αιφνιδιασμό.

Εξαιρετικός ο Jerico για τους Valhalla Phantoms, που κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά και να δώσει μια καλή διαφορά στην ομάδα του. Για τους φιλοξενούμενους Διακουμής και Προκοπίδης κατάφεραν να κρατήσουν κοντά στο σκορ την Hellenic Energy στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, με τους Κρινή και Νικολάου να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να κρατάνε σταθερά μπροστά τους Valhalla Phantoms.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με το εξαιρετικό επιθετικό κρεσέντο του Διακουμή, όμως την κρίσιμη ώρα Τσινιόκα και Hooman καθάρισαν για τους γηπεδούχους, δίνοντας έτσι την νίκη με 60-48.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Jerico με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Διακουμής με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 8/14 βολές, 20/43 δίποντα και 4/14 τρίποντα, μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και 28 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/20 βολές, 12/44 δίποντα και 4/25 τρίποντα, μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 18 κλεψίματα και 18 λάθη.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Jerico 20, Hooman 4, Γεωργακάς, Κοκόλας, Κρινής 8, Κυριακουλάκος 5, Κότσιρας 4, Νικολάου 9, Σαμπάνης 2, Τσινιόκα 8, Φλάκας

Hellenic Energy (Προκοπίδης): Γιαννίμπας 3 Διακουμής 21, Θεάκος 2, Λάσπας 9, Νάκας 1, Προκοπίδης 5, Σκαρπέλης 3, Στάθης 4

Τι μας μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!