04/11/2022
Net Reapers 8 18 9 10 - 45 -
Patras LakiStars 3 8 2 10 - 23 -

Οι νέοι ήταν ωραίοι και υπέταξαν τους παλιούς...

Με τον Μίχο να κάνει «όργια» στο παρκέ και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να τον πλαισιώνουν μαεστρικά, οι Net Reapers δεν είχαν κανένα πρόβλημα να κάμψουν το εμπόδιο των ιστορικών Lakistars (45-23), οι οποίοι δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ να μπουν στο πνεύμα της αναμετρησης.

Με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα, η οποία...τσάκιζε κόκκαλα, οι Net Reapers έβαλαν τα θεμέλια για τη νίκη από την πρώτη περίοδο, εκεί που προηγήθηκαν με σκορ 8-3, με τον Ραφαήλ Μίχο και τον Λάμπρο Τάκη να πρωταγωνιστούν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Net Reapers ενέταξαν στο ρεπερτόριό τους και το μακρινό σουτ, με τον Ραφαήλ Μίχο να «σμπαραλιάζει» την αντίπαλη άμυνα με τα τρίποντά του. Από την άλλη, οι Lakistars συνέχισαν να «αγκομαχούν» στο σκοράρισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 26-11.

Η τρίτη περίοδος ήταν πάρα πολύ φτωχή παραγωγικά, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν αθροιστικά μόλις 11 πόντους (9-2). Με το +22 στα χέρια τους (35-13) πάντως, οι Net Reapers είχαν αυτό που ήθελαν, δηλαδή μια διαφορά απαγορευτική για τους Lakistars να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους Net Reapers να κάνουν συντήρηση δυνάμεων και να φτάνουν εν τέλει σε μια ξεκούραστη επικράτηση (45-23).

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ραφαήλ Μίχος με 17 πόντους, 6 ασίστ και 6 κλεψίματα. Από πλευράς Lakistars διασώθηκε ο Γιώργος Αγγελόπουλος με 2 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 13/47 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ. ενώ είχαν ακόμα 12 κλεψίματα, 5 τάπες και 10 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 6/35 δίποντα, 2/17 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν τη μπάλα 3 φορές, ενώ υπέπεσαν και σε 18 λάθη.

NET REAPERS: Βελγάκης 0, Κοκορόπουλος 3, Μίχος 17, Σαπουνάς 3, Στιβακτάκης 6, Τζανής Εμ. 3, Τζανής Χρ. 2, Τσάκωνας 4, Τόλιας 1

LAKISTARS: Αγγελόπουλος 2, Αξιώτης 2, Κάτσενος 4, Κριτζιώτης 0. Κόκκινος 3, Μητρόπουλος 2, Παπαφλωράτος 1, Φιλιππόπουλος 4, Χρονόπουλος 5

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η αθλητικότητα που κατέθεσαν στο παρκέ οι NET REAPERS