21/09/2020
Μίνωες 21 7 9 11 - 48 -
Άρτεμις 14 14 14 12 - 54 -

Οι νεότεροι παλαίμαχοι πήραν το ντέρμπι!

Τις νίκες της ζευγάρωσε χθες το απόγευμα στο Basketaki Arena η Άρτεμις, καθώς για την δεύτερη αγωνιστική του 34ου ομίλου του Basketaki Cup κέρδισε τους Μίνωες με 48-54 και την επόμενη αγωνιστική θα παλέψει απέναντι στους Paraliers για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 5-9 στο πρώτο πεντάλεπτο, οι Μίνωες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 21-14, χάρη σε 5 πόντους του Κουζουβουνά, 4 του Συκά, 4 του Γκατζιά και 4 του Δριβέλου. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Βάγιας (4π), Μπαλαούρας (3π) και HatziBill (3π).

Στην δεύτερη περίοδο η Άρτεμις πάτησε γκάζι και με 5 πόντους του HatziBill και 5 του Nioniovic, προσπέρασε με 21-24, 7:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 28-28, με τους Κουζουβουνά και Πατίρη να πετυχαίνουν 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κόκκινοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με δράστες στην επίθεση τους Μαστορόπουλο (5π), Βάγια (4π) και HatziBill (3π), έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 37-42. Τους Μίνωες κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Δριβέλος (3π), Γκατζιάς, Κουζουβουνάς και Πατίρης. Σκορ τρίτης περιόδου 37-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Άρτεμις δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο και με τους Βάγια (4π), Μαρφαντά και Κωνσταντίνου, HatziBill και Μαστορόπουλο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασε στη νίκη με 48-54 Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά σκόραραν οι Παπαστάμος (4π), Γκατζιάς, Κουζουβουνάς και Αλεξόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/20 βολές, 15/44 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/8 βολές, 16/37 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τους Μίνωες ο Παπαστάμος με 4 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος της Άρτεμης ο Βάγιας με 12 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 5/6 δίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Μίνωες (Δερδελάκος): Μπουραζάνης, Πατίρης 5 (1), Κουζουβουνάς 13, Αλεξόπουλος 6, Συκάς 4, Παπαστάμος 4, Κυριακόπουλος 3, Δριβέλος 7 (1), Δερδελάκος, Μπαχάς, Γκατζιάς 6

Άρτεμις (Βάγιας): Μπαλαούρας 5 (1), Σκορδάς 2, Κωνσταντίνου 7 (1), Χατζηγεωργιάδης, Μαρφαντάς 2, Nioniovic 5 (1), Μαστορόπουλος 7 (1), Βάγιας 12, HatziBill 13 (3), Γιαννακόπουλος 2, Μπλιθικιώτης

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για τρία δεκάλεπτα!