09/10/2023
Think Digital 15 7 10 13 - 45 -
ΝΤΑΡΙ ΝΤΑΡΙ BC 9 13 16 13 - 51 -

Οι νεοσύστατοι Ντάρι Ντάρι, πέταξαν εκτός Κυπέλλου τους TDG

Μετά από ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι για 40 λεπτά, οι Ντάρι Ντάρι πήραν μια σπουδαία νίκη επί των Think Digital (45-51) και πήραν την πρόκριση για την φάση των «16». Οι «γλάροι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα τρομερά αποθέματα ενέργειας που είχαν σε όλο το παιχνίδι, την ώρα που για τους Think Digital, οι απουσίες των Καπερώνη και Σταγκίδη αποδείχθηκαν καταδικαστικές.

Το ματς ξεκίνησε με τους πιο έμπειρους TDG να ξεκινούν καλύτερα το ματς και με κορυφαίους τους Γεωργακόπουλο και Βαρελά να παίρνουν τα ηνία στο ματς, την ώρα που οι Ντάρι Ντάρι ακόμα ψάχνονταν και έμοιαζαν να είναι... έξω από τα νερά τους, με το Α' δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 15-9. Στη δεύτερη περίοδο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους «γλάρους» να βελτιώνουν αρκετά την απόδοσή τους, με τον Στεργίου να κάνει τη διαφορά και να στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στην ανάπαυλα (22-22).

Στην 3η περίοδο, οι Ντάρι Ντάρι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο φινάλε του Α' μέρους και παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο τους, που έδωσε βροντερό παρών στο Promitheas Park, μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με «προίκα» το +6 (32-38). Στην τελευταία περίοδο, οι TDG προσπάθησαν πολύ για την ανατροπή, όμως οι Ντάρι Ντάρι, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στεργίου και άξιο συμπαραστάτη τον Πίπα, κατάφεραν να διαχειριστούν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα και να φτάσουν τελικά στο πολυπόθητο ροζ φύλλο (45-51)..

Βεtsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Στεργίου με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.