01/04/2023
Optimus Priamus 14 4 20 16 - 54 -
Komodo Dragons 16 6 7 17 - 46 -

Οι Optimus Priamus σόκαραν τους DPG Warriors!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Optimus Priamus πραγματοποίησαν την έκπληξη, καθώς όντας αδιάφοροι βαθμολογικά κατάφεραν να νικήσουν τους DPG Warriors με σκορ 54-46, οι οποίοι καιγόντουσαν για τη νίκη, στη προσπάθεια που κάνουν για την κατάληψη της προνομιούχο τέταρτης θέσης! Οι γηπεδούχοι απέδειξαν με αυτή τη νίκη, ότι εάν δεν τους είχε χτυπήσει τη πόρτα ο ένας τραυματισμός μετά τον άλλον, τώρα θα διεκδικούσαν την άνοδο στην Evolution League!O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP ο Ανδρέας Χατούνογλου με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Βεργόπουλος είχε 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κοψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές είχαν όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν καθόλα τη διάρκεια και το τέλος να βρίσκει τους ‘΄πολεμιστές’’ στο συν δύο με σκορ 14-16. Ο Κλεφτόγιαννης ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με ½ τρίποντα και 2/2 εύστοχα σουτ δύο πόντων, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βαζαίος με 5. Από την πλευρά της ομάδας του Αντωνουσάκη, ο Χατούνογλου κυριάρχησε στο ζωγραφιστό με 6 πόντους στο ενεργητικό του.

Η συνέχεια της αναμέτρησης δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας και το μόνο σίγουρο είναι το θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς τελείωσε με το φτωχό επιμέρους 4-6. Πρώτος σκόρερ των Warriors ήταν ο Παπαγεωργίου με 4 πόντους, ενώ 2 είχε ο Χατούνογλου από την πλευρά των Priamus. Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 18-22.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να παρουσιάσουν όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου που τους χαρακτηρίζει, καθώς περιόρισαν τον αντίπαλο τους στους εφτά πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, χτύπησαν κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό και με τους Παπαδάκο και Πάγκαλο να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 38-29!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του και με τους Καλτσάκα και Χατούνολου να προσθέτουν 6 και 4 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 54-46!

Οι Optimus Priamus είχαν 24/54 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/44 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 13/22 βολές, 40 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη .

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Δημητρίου, Καλτσάκας 12, Πάγκαλος 11, Παπαδάκος 10, Πιερρουτσάκος, Σκουτέρης 2, Φουντουλάκης 5, Χατούνογλου 14.

DPG Warriors(Βεργόπουλος): Βαζαίος 6, Βεργόπουλος 6, Ζενέλης 9, Κλεφτόγιαννης 15, Παπαγεωργίου 4, Ρέππας 4, Ρόκιζας 2.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των νικητών στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά και αυτή του Χατούνογλου!