15/11/2022
Λεγάμενοι BC 16 16 17 17 - 66 -
Cosa Nostra 14 8 18 12 - 56 -

Οι παλιοί ωραίοι Λεγάμενοι!

Τέλος στο αήττητο σερί της Cosa Nostra έβαλαν οι Λεγάμενοι το βράδυ της Τρίτης στο ΣΕΦ, αφού επικράτησαν με 66-56.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Κάκιος και Γονιδάκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους από πλευράς Cosa Nostra, ενώ από την άλλη μεριά οι Σιγάλας με τρίποντα και Κατσαρός με δίποντα έκαναν την διαφορά. Σκορ δεκαλέπτου, 16-14.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση, οι Λεγάμενοι έπαιξαν όμορφο μπάσκετ, "έσφιξαν" την άμυνά τους και με πρωταγωνιστές τους Σιγάλα, Σκαμαγκά και Λάγιο "έχτισαν" διψήφια διαφορά (32-22). Οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν να αντιδράσουν πριν λήξει το ημίχρονο και με τρίποντο του Γονιδάκη και δίποντα του Μπρούσυα μείωσαν σε 32-26.

Με... "βομβαρδισμό" τριπόντων από τους Δημουλιά και Σουλτάτο και συνεχόμενα δίποντα του Κατσαρού, οι γηπεδούχοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +17 (49-32) στα μέσα της περιόδου και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Την λύση στην κακή περιφερειακή άμυνα της Cosa Nostra αλλά και στην γενικότερη εικόνα της έδωσε ο Κάκιος. Ο νεαρός σταρ των "μαύρων" με προσωπικές ενέργειες έκανε το σκορ 49-44 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δε μας έκανε πιο... σοφούς. Η ομάδα του Χαϊκάλη έβρισκε τον τρόπο να αντιδράσει κάθε που οι αντίπαλοι πλησίαζαν. Έτσι, με κεντρικό πρόσωπο του δεκαλέπτου τον Δημουλιά και άξιους συμπαραστάτες τους Σιγάλα, Σκαμαγκά και Σουλτάτο, έτρεξαν επιμέρους σκορ 17-12 και έφτασαν στη νίκη με 66-56. Οι φιλοξενούμενοι επέμεναν σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο να σουτάρουν από την περιφέρεια, δεν δικαιώθηκαν για την επιλογή τους και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σουλτάτος με 14 πόντους (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/30 δίποντα, 10/29 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/33 δίποντα, 4/28 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Δημουλιά 11(3), Κατσαρός 7, Λάγιος 10, Σιγάλας 12 (4), Σκαμαγκάς 12 (2), Σουλτάτος 14 (4), Στάντζος

Cosa Nostra (Ρες): Γονιδάκης 9 (2), Κάκιος 22, Κουτσουριδάκης 4, Μούρτζης 4 (1), Μπρούστας 8, Ρες 5 (1), Χατζησυμεωνίδης 2, Ζυγομαλάς 2

Τι μας άρεσε: Τα μεγάλα τρίποντα των Λεγάμενων όταν η μπάλα "έκαιγε" καθώς και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.

Τι δεν μας άρεσε: Η επιμονή των "μαύρων" να σουτάρουν από την περιφέρεια.