10/04/2023
Athens Bucks 2 14 15 12 - 43 -
Miami Heets 17 17 14 15 - 63 -

Οι Paraliers έρχονται, οι Heets οχυρώνονται!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena Miami Heets και Athens Bucks ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στην Regular Season της Evolution League με την ομάδα του coach Σάμιου να επικρατεί με 43-63 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Έχοντας τερματίσει στην τέταρτη θέση του ομίλου οι Heets επικεντρώνονται πλέον στο scouting των Paraliers, πρωτοπόρων του τρίτου ομίλου. Πρόκειται για ένα αμφίρροπο ζευγάρι ο νικητής του οποίου θα βρεθεί στη Master League. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εκμεταλλευόμενοι το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων και βρίσκοντας διαρκώς λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο, χάρη στους Τζουβανάκη (6π.), Μαρινάκη (5π.), Πιτούλη (4π.) και Ντερή (2π.), οι Heets έχτισαν από νωρίς διαφορά ασφαλείας. Μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς δια χειρός Αμανατίδη (2π.) σκόραραν οι Bucks που μοιραία έμειναν πίσω από νωρίς. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 2-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Αθηναίοι βρήκαν τα πατήματά τους και σκοράροντας με μεγαλύτερη συνέπεια, βελτιώσαν σημαντικά την εικόνα τους με πρωταγωνιστές τους Αμανατίδη (6π.), Φωτεινό (4π.), Χριστόπουλο (2π.) και Περικό (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Heets επικράτησαν στο επιμέρους σκορ και της δεύτερης περιόδου με 14-17, είδαν τον Γιαννίρη (8π.) να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση και πήγαν στα αποδυτήρια με σαφές προβάδισμα νίκης. Σκορ ημιχρόνου, 16-34.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με τους Bucks να παρουσιάζονται βελτιωμένοι αμυντικά και να βρίσκουν στήριγμα στο επιθετικό κρεσέντο του Φωτεινού (10π.) και τις δημιουργικές και εκτελεστικές πρωτοβουλίες τους Ρετουνιώτη (5π.). Μονάχα ο Δρίτσας (6π.) σκόραρε περισσότερες από μια φορές σε αυτό διάστημα για τους Miami Heets. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-48.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Bucks να αποχαιρετούν με ψηλά το κεφάλι τη χειμερινή σεζόν, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στο προσεχές Summer League και τους Heets να μετρούν αντίστροφα για την επίσημη έναρξη των Playoffs.

Στο τέλος του αγώνα, οι Athens Bucks είχαν 17/45 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι Miami Heets είχαν 22/34 δίποντα, 6/29 τρίποντα και 1/4 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 24 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Τζουβανάκης με 16 πόντους, έχοντας 8/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 22 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Αμανατίδης με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Athens Bucks (Γκορίτσας) : Αμανατίδης 8, Γκορίτσας, Δανιάς, Καμπόλης, Περικός 4, Ρετουνιώτης 5 (1), Φωτεινός 21 (1), Χριστόπουλος 5.

Miami Heets (Σάμιος) : Αναστασίου 2, Γιαννίρης 13 (3), Δρίτσας 6, Μαρινάκης 5 (1), Ντερής 9 (1), Πιτούλης 7 (1), Ταγματάρχης 5, Τζουβανάκης 16.

Τι μας άρεσε : Κάποιες όμορφες φάσεις που μας προσέφεραν οι δύο ομάδες.