07/10/2021
Patras Orlando Tragic - - - - - 36 -
Peteenagers BC - - - - - 46 -

Οι Peteenagers πέταξαν αγκαλιά με το ροζ

Στα πλαίσια της α’ αγωνιστικής του β’ ομίλου για το Basketaki Winter Cup, η Orlando Tragic αναμετρήθηκε με τους Peteenagers. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του, με τις 2 ομάδες να τα δίνουν όλα στο παρκέ. Οι Peteenagers όμως με Λέζο και Κουλούρη να δείχνουν τον δρόμο νίκησαν τους γηπεδούχους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 36-49!

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από το 1ο και όλας δεκάλεπτο. Με Μπροστάρη τον Κουλούρη που μέτρησε 11 πόντους, η ομάδα του Λέζου κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων. 2 καλάθια είχε ο τίμιος Παπαγεωργόπουλος για την Tragic αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. 8-16 ήταν το επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου.

Η παρέα του Καπώνη και του Παπαγεωργίου ανέβασε τον ρυθμό της στην 2η περίοδο. Η Orlando Tragic έπαιξε εξαιρετική άμυνα περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στους 10 πόντους. 2 καλάθια πέτυχε ο Καπώνης με τον Λαζάρη να ακολουθεί έχοντας 1 τρίποντο. Από 4 πόντους είχαν οι Αλεξόπουλος και Λέζος για τους «πετεινούς» που είχαν χάσει τον ρυθμό τους επιθετικά. 12-10 ήταν το σκορ της περιόδου.

Με τον πίνακα να δείχνει 20-26 το ματς είχε ακόμα δρόμο. Στο τρίποντο μείωσαν την διαφορά οι γηπεδούχοι που σε κάποια σημεία του αγώνα πέρασαν και μπροστά. Με γρήγορες επιθέσεις κάποια σημαντικά σουτ και ορθές άμυνες η ομάδα του Orlando έδειξε το ποιόν της. Ηγέτης σε αυτό το επιθετικό ξέσπασμα ήταν ο Παπαγεωργίου με 6 πόντους ενώ, από 2 είχαν άλλα 4 μέλη της ομάδας. 7 πόντους είχε ο Κούλουρης που κράτησε ζωντανή την ομάδα του σε αυτό το δεκάλεπτο.

Το σκορ έδειχνε 34-37. Αυτό σήμαινε ότι όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Έχοντας αυτό στο μυαλό του, ο Λέζος πέτυχε 5 πόντους, έκλεψε μπάλες και ενθάρρυνε την ομάδα του. Οι Peteenagers έπαιξαν άμυνα για σεμινάρια δέχθηκαν μόλις 1 καλάθι και έφυγαν νικητές από τις βοηθητικές εγκαταστάσεις του Προμηθέα, αγκαλιά με το 1ο ροζ τους. Η Orlando Tragic δεν άντεξε την πίεση, υπέκυψε στην κόπωση και έχασε 1 παιχνίδι που σίγουρα διεκδίκησε. 36-49 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κουλούρης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ (0-6), 5 κλεψίματα και 3 λάθη σε 31:12 λεπτά αγώνα. Για την ομάδα του Orlando ξεχώρισε ο Δημήτρης Λαζάρης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ (3-7), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 37:39 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Orlando Tragic είχε 16/52 δίποντα (30,1%), 1/12 τρίποντα (8,3%), 1/12 βολές (8,3%), 38 ριμπάουντ (11-27), 5 ασίστ, 9 κλεψίατα 1 μπλοκ και 14 λάθη. Οι Peteenagers είχαν 13/45 δίποντα (28,9%), 3/13 τρίποντα (23,1%), 14/25 βολές (56%), 53 ριμπάουντ (16-37), 2 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη.

Orlando Tragic (Λαζάρης): Καπώνης 6, Γοργίας 2, Ράπτης 1, Λαζάρης 6 (10 ριμπ), Παπαγεωργόπουλος 9 (9 ριμπ), Πατρινός 2, Παπαγεωργίου 10.

Peteenagers (Λέζος): Δημητριάδης 1, Λέζος 13 (11 ριμπ), Διαμαντόπουλος 2 (8 ριμπ), Κουλούρης 20, Πετρόπουλος, Χαντζαντώνης 4, Αλεξόπουλος 9 (13 ριμπ), Ζησιμάτος.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Κουλούρη και η ταχύτητα του Λέζου!