26/01/2020
Phoenix Bums 27 21 20 18 - 86 -
Pourangers BC 11 12 7 11 - 41 -

Οι Phoenix Bums κέρδισαν, ο Μοίρας πάλι δεν βγήκε mvp!

Με απολογισμό 9 νίκες και 2 ήττες ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Phoenix Bums, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα των Pourangers με 86-41, αφήνοντάς τους χωρίς ροζ φύλλο!

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Phoenix Bums έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, καθώς με τους Κατσαριώτη (6π), Μοσκόφογλου (5π), Λάσπα (5π), Μοίρα (4π), Παπαντωνίου (4π) και Μπαλτζόγλου (3π) να πετούν φωτιές, προηγήθηκαν με 27-11. Ο Σταυρόπουλος με 5 πόντους και οι Γαλάτης, Παπαβασιλείου και Γεωργιόπουλος με ένα δίποντο ο καθένας ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 6 πόντους του Παπαντωνίου και βοήθειες των Μοσκόφογλου (4π), Αβαρκιώτη (4π) και Μοίρα (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 25 πόντων, 48-23. Δεν μπόρεσαν οι Σταυρόπουλος και Γαλάτης να κρατήσουν κοντά στο σκορ σε εκείνο τους Pourangers, πετυχαίνοντας από 6 πόντους έκαστος.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν οι Αλήτες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με ακόμη 6 πόντους του Παπαντωνίου, 6 του Λάσπα, 4 του Μοίρα και 4 του Κατσαριώτη, έφτασαν στο +38, 68-30. Ο Σταυρόπουλος συνέχιζε να μάχεται επιθετικά για τους “Παππούδες”, σκοράροντας τους 4 από τους 7 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 68-30!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Phoenix Bums να φτάνουν στην άνετη νίκη με 86-41, έπειτα από 4 πόντους του Μπαλτζόγλου, 4 του Μοίρα και 4 του Παπαντωνίου. Για τους Pourangers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σταυρόπουλος (5π), Γεωργιόπουλος (4π) και Νίκας (2π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 35/62 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 20 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές, 11/31 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψαν 22 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 24 λάθη.

Κορυφαίος των Phoenix Bums ο Παπαντωνίου με 22 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 8/9 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Pourangers ο Σταυρόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 7/13 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Phoenix Bums (Λάσπας): Μοσκόφογλου 10, Καδάς 2, Παπαντωνίου 22 (1), Μπαλτζόγλου 7 (1), Μοίρας 14, Κατσαριώτης 12, Αβαρκιώτης 4, Λάσπας 15 (1)

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Γαλάτης 9 (1), Σταυρόπουλος 20 (2), Ρουμελιώτης, Νίκας 2, Παπαβασιλείου 2, Γεωργιόπουλος 8 (1), Στρατόπουλος

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!