28/09/2020
Phoenix Bums 19 12 12 20 6 76 -
Gunners 11 22 11 19 6 75 -

Οι Phoenix Bums το … θρίλερ των δύο παρατάσεων!

Σε ένα παιχνίδι το οποίο μας κράτησε με κομμένη την ανάσα από την αρχή μέχρι το … τέλος των δύο παρατάσεων που πήγε, οι Phoenix Bums πήραν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους Gunners με 76-75, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στα πλαίσια του κυπέλλου της διοργάνωσης.
Εξαιρετικό ξεκίνημα για Μοίρα και Παλαμιδά για Phoenix, με τους άστοχους Gunners να μένουν πίσω στο σκορ, με τους Πάνια και Ακουμιανάκη να μειώνουν προς το τέλος για το 19-11 υπέρ της ομάδος του Κοβάτσου.
Ο killer Καραμπέτσος όποτε έβρισκε ευκαιρία εκτελούσε από τα 6.75, με τον Πάνια να τον ακολουθεί στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, με τους Gunners να .. τουμπάρουν το παιχνίδι και να μπαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 31-33 μπροστά στο σκορ.
Δύναμη και μονομαχίες κάτω από τα καλάθια, με Μοσκόφογλου και Ρίκο να ξεχωρίζουν, με την τρίτη περίοδο να είναι ισορροπημένη και οι τέσσερις βολές του Πανιά προς το τέλος να κρατούν μπροστά στο σκορ τους Gunners με 43-44.
Ο εκπληκτικός πραγματικά Παπαντωνίου στην τελευταία περίοδο ήταν “όλα τα λεφτά” για την ομάδα των γηπεδούχων, με τον Ακουμιανάκη να παίρνει πάνω του τις επιθέσεις των Gunners και να ισοφαρίζει λίγο πριν το τέλος, ξοδεύοντας όμως την τεράστια ευκαιρία που είχε με μια έξτρα βολή να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση μετά το τελικό 63-63 στην κανονική διάρκεια.
Εκεί όμως είχαμε πάλι το ίδιο σκηνικό, με τις ομάδες να μένουν στο 69-69 και να συνεχίζουν την μάχη τους για το ροζ φύλλο σε μια ακόμα έξτρα πεντάλεπτη περίοδο, με τους Bums εν τέλει να κερδίζουν με 76-75 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι!
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα λάθος.
Από πλευράς Gunners ξεχώρισε ο Παναγιώτης Πάνιας με 27 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη.
Συνολικά οι Bums είχαν 24/47 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 16/25 βολές, 43 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη.
Συνολικά οι Gunners είχαν 16/39 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 19/32 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 16 κλεψίματα και 23 λάθη.
Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παλαμιδάς 9, Δασκαλάκης 2, Μοσκόφογλου 15 (11 ριμπ.), Παπαντωνίου 16, Μπαλτζόγλου, Μοίρας 10, Χουλιαράς 2, Καπετανάκης 6 (8 ριμπ.), Κοβάτσος 12, Λάσπας 4.
Gunners (Καραμπέτσος): Παπαγεωργίου, Πάνιας 27, Καλογιαννίδης, Ζούρος 2, Ακουμιανάκης 19 (12 ριμπ.), Καραμπέτσος 11 (8 ριμπ.),  Ρίκος 16 (8 ριμπ.).
Τι μας άρεσε: Τί άλλο από την εκπληκτική έκβαση της αναμέτρησης!