01/11/2020
Most Wanted 21 8 20 16 - 65 -
Sun City Spurs 15 16 19 20 - 70 -

Οι πιο ωραίοι φετινοί Spurs!

Μετά από ένα πολύ όμορφο και άκρως θεαματικό παιχνίδι, οι Sun City Spurs επικράτησαν δύσκολα των Most Wanted με 65-70 και έκαναν το 4/4 στον έβδομο όμιλο της D2-League!

Με την τριπλέτα Κάλα (9π), Καραμασιώτη (5π) και Κρινή (4π) να εμφανίζεται ορεξάτη στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Most Wanted έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 20-10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 21-15. Ο Σπυρόπουλος με 9 συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Sun City Spurs επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και κατάφεραν από το 27-17 να πάνε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 29-31, έπειτα από 6 νέους πόντους του Σπυρόπουλου, 4 του Μαστροκωστόπουλου και 4 του Μπόζα. Πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, με τους Κάλα (3π), Νικολάου και Καραμασιώτη να βρίσκουν στόχο στην επίθεση.

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την ομάδα του Πέλεχα και του Χριστόπουλου να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 49-50, χάρη σε 5 πόντους του Σιρινίδη, 4 του Γιουλούντα, 4 του Μαστροκωστόπουλου και τρίποντα των Σπυρόπουλου – Κουκούλη. Από κοντά ακολουθούσαν οι Most Wanted τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κρινή να σκοράρει 10 πόντους, τον Καραμασιώτη 5 και τον Κάλα να βάζει ένα τρίποντο. Σκορ τρίτης περιόδου 49-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Σπιρούνια ήταν ανωτέρα των αντιπάλων και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Σιρινίδη και Σπυρόπουλο με 11 και 7 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 65-70! Δεν μπόρεσαν οι Most Wanted να αποφύγουν την δεύτερή τους ήττα, παρά τους 5 πόντους του Πίκουλη, του 4 του Κρινή και το τρίποντο του Καραμασιώτη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 18/49 δίποντα και 6/27 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 18/46 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Most Wanted ο Κάλας με 15 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 2/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Sun City Spurs ο Σπυρόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 5/8 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Χειράκης 3, Νικολάου 4, Καραμασιώτης 15 (3), Κάλας 15 (3), Πίκουλης 9, Μιτζέλος, Ντάνασης, Κρινής 19

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας 6, Σιρινίδης 16 (3), Μαστροκωστόπουλος 10 (7 ασίστ), Σπυρόπουλος 25 (4), Κουκούλης 5 (1), Φώτος, Μπαγετάκος, Μπόζας 4, Σαπουντζής 4

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του παιχνιδιού και το ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!