29/10/2023
West Side B.C 13 20 14 13 - 60 -
Porto Raftors 14 16 17 20 - 67 -

Οι Porto Raftors έσπασαν το σερί των West Side!

Με τους Σαράντη Σουγιουλτζή και Δημήτρη Μπαντουβάκη να παίρνουν τις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις, οι Porto Raftors πέτυχαν μια σπουδαία και παράλληλα δύσκολη νίκη απέναντι στους αήττητους για τέσσερις αγωνιστικές West Side με 60 – 67.

Το ξεκίνημα των West ήταν εξαιρετικό στην αναμέτρηση καθώς με ωραίο passing game, τον Τριανταφυλλίδη να σκοράρει δυο φορές από τα 6.75 και τους Αθανασιάδη - Μπελεχάκη να βάζουν από ένα καλάθι προηγήθηκαν με 11 – 2. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβαλαν αντίδραση με τον Σιαχάμη να βάζει δύο συνεχόμενα τρίποντα και με τον Παπαγιαννάκο(4) να ηγείται μέσα στο ζωγραφιστό, προσπέρασαν 13 – 14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να περάσουν την μπάλα μέσα στην ρακέτα και με τον Αθανασιάδη να μην έχει αντίπαλο με 10 πόντους και τον Τσούλφα να δίνει βοήθειες με 4, πήραν την πρωτοπορία και πήγαν στο ημίχρονο με παρακαταθήκη 3 πόντων. Στην αντίπερα όχθη ,οι Porto Raftors δεν μπόρεσαν να βρουν αντίδοτο στην άμυνα κι έμειναν στην διεκδίκηση του παιχνιδιού με Καλδέλη - Σιαχάμη να βάζουν από 4 πόντους και τέσσερις ακόμα παίκτες να πετυχαίνουν από ένα καλάθι, για το 33 – 30.

Οι ομάδες σκόραραν εναλλάξ στην τρίτη περίοδο, η μία έπαιρνε την άλλη στην θέση του οδηγού, με το ισόπαλο 47 – 47 να είναι τελικά το αποτέλεσμα. Αθανασιάδης(6) και Τσούλφας(4) συνέχιζαν το βιολί τους σκοράροντας συνεχώς από κοντά, ενώ οι Raftors στηρίχθηκαν στον επιθετικό οίστρο του Μπαντουβάκη(7) και στις ατομικές προσπάθειες του Παπαγιαννάκου(4).

Οι West με τον Τριανταφυλλίδη να παίρνει και πάλι μπροστά με 6 πόντους, συνέχισαν να προηγούνται μέχρι το τέταρτο λεπτό της τελευταίας περιόδου με 53 – 51. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ από Σιαχάμη,Σ.Σουγιουλτζή(2) και τον Μπαντουβάκη να παίρνει τις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις, γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 60 – 67.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 8 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κυριάκος Αθανασιάδης με 22 πόντους, 19 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι West είχαν 17/41 δίποντα , 5/28 τρίποντα, 11/18 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Oi Porto Raftors είχαν 22/53 δίποντα , 5/20 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

West Side(Αδελφόπουλος): Αθανασιάδης 22(19ρ.) Γαλανόπουλος 2, Λέγγας 5, Μπελεχάκης 5, Τριανταφυλλίδης 15(8ρ.), Τσούλφας 11.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Γιάννης 2, Καλδέλης 5(9ρ.), Μπαντουβάκης 17(10ρ. - 8 κλεψίματα ), Νικολάου 7, Παπαγιαννάκος 9(7ρ.), Σιαχάμης 13, Β.Σουγιουλτζής 6, Σ.Σουγιουλτζής 8.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας σε όλη την διάρκεια και το triple double του Δημήτρη Μπαντουβάκη.