14/01/2023
Μία + Μία 12 11 11 17 - 51 -
Powerpuff Boys 6 11 19 17 - 53 -

Οι Powerpuff Boyz πήραν το «θρίλερ»!

Ματσάρα έγινε το Σάββατο 14 Ιανουαρίου ανάμεσα στην Μία+Μία και τους Powerpuff Boyz, με τους δεύτερους να πανηγυρίζουν την 5η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 51-53. Το ματς έγινε «θρίλερ» στο φινάλε, η Μία+Μία δεν κατάφερε να πάει το παιχνίδι στην παράταση και κάπως έτσι έπεσε στο 7-7, ενώ από την άλλη οι Powerpuff Boyz βρίσκονται πλέον στο 5-9.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά μουδιασμένα στο παιχνίδι και έπρεπε να περάσει σχεδόν ένα πεντάλεπτο για να πάρουν τα πάνω τους και το σκορ να ξεφύγει από το 3-2! Η άμυνα της Μία+Μία έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι στην πρώτη περίοδο πέτυχαν μόλις 6 πόντους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αρκετά τη δύναμη του Μαυράκη και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 12-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Powerpuff Boyz πλησίασαν, με τον Διάκου να βρίσκει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι (14-12), αλλά οι γηπεδούχοι παρέμειναν σε απόσταση με τον Κολυπέρα να γράφει το 19-14. Το βήμα παραπάνω δεν έγινε από τους φιλοξενούμενους ώστε να προσπεράσουν και έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Μία+Μία να προηγείται 23-17.

Οι Powerpuff Boyz γύρισαν τον «διακόπτη» στο τρίτο δεκάλεπτο και είδαμε μία διαφορετική ομάδα, που έβγαλε πάθος και αποφασιστικότητα στο παρκέ. Σταμπουλτζίδης, Σταυριανός και Αθανασόπουλος προβλημάτισαν την αντίπαλη άμυνα και τελικά κατάφεραν να δώσουν στην ομάδα τους το προβάδισμα, κάνοντας το 25-28. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν και πάλι στη συνέχεια με τον Σπανίδη, όμως Παπαϊωάννου και Διάκου κράτησαν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 34-36 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι-χέρι», ενώ είχαμε και αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Λίγο πριν το τέλος οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται 51-49 με καλάθι του Ντελαλή και τότε ο Καστρίσιος με ένα μεγάλο τρίποντο, έβαλε την ομάδα του μπροστά και πάλι, γράφοντας το 51-52. Ο Σταυριανός στη συνέχεια ευστόχησε σε μία βολή και στο τέλος ο Μαυράκης αστόχησε στην προσπάθεια του να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, γεγονός που προκάλεσε τους πανηγυρισμούς στην πλευρά των Powerpuff Boyz, για τη νίκη με 51-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός με 24 πόντους, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 15 ριμπάουντ συνολικά στο παιχνίδι.

Η Μία+Μία είχε 18/64 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 9/15 βολές και 54 ριμπάουντ, ενώ επίσης μέτρησε 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 1 μπλοκ. Από την μεριά τους οι Powerpuff Boyz είχαν 19/55 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 9/19 βολές και 49 ριμπάουντ. Παράλληλα είχαν 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Μία+Μία (Κολυπέρας): Κολυπέρας 18(6ρ.), Αλβέρτος, Σπανίδης 2(5ρ.), Θεοφίλης 2(4ρ.), Μαυράκης 20(21ρ.), Παυλ. Βογιατζής 2(3ρ.), Πετρ. Βογιατζής 2(3ρ.), Ντελαλής 4(2ρ.), Τζοτζόκος

Powerpuff Boyz (Ραουάτ): Διάκου 6(6ρ.), Αθανασόπουλος 7(5ρ.), Γεωργούλιας, Καστρίσιος 4(3ρ.), Παπαϊωάννου 2(4ρ.), Παππάς, Ραουάτ 2(4ρ.), Σταμπουλτζίδης 8(2ρ.), Σταυριανός 24(15ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του παιχνιδιού, το οποίο ήταν «ανοιχτό» μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.