31/03/2024
Proboraptors 18 18 19 18 - 73 -
Capital Con-Trolls 6 10 10 15 - 41 -

Οι Proboraptors κατασπάραξαν τους Capital Con - Trolls!

Οι Proboraptors μπήκαν με τον αέρα του φαβορί στον αγωνιστικό χώρο, κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έστειλαν από νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Αβούρης(6), Κατσιμίχας(6) και Λαμπρινός(5) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των προπορευόμενων, ενώ για τους Κόκκινους που δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ξεχώρισε ο Μπουρνάζος με ένα τρίποντο, με τον Πατρό να βάζει ένα καλάθι από κοντά(18-6).

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην δεύτερη περίοδο, με τους Δεινόσαυρους να δείχνουν ασταμάτητοι και να στέλνουν την διαφορά στους 20 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πράσινοι είχαν πολυφωνία στην επίθεση με τον Μουσούντα να ξεχωρίζει με 4 πόντους και τους Βασιλείου – Τραϊφόρο να ευστοχούν από τα 6.75, ενώ για τους Capital ο Τυχόπουλος με 4 ήταν το πρώτο βιολί, με Μπουρνάζο και Α. Μαρζάβα να προσφέρουν από 3 πόντους έκαστος, για το 36-16.

Οι Capital ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να μαζέψουν τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο,καθώς έτρωγαν και πάλι εύκολους πόντους στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι με υπομονή στην επίθεση, τον Μουσούντα με 6 πόντους να αναλαμβάνει δράση και τους Κατσιμίχα – Λαμπρινό να σκοράρουν από την περιφέρεια, εκτόξευσαν το σκορ στο 55-26!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το πιο ισορροπημένο του παιχνιδιού, με τους Κόκκινους να προσπαθούν να μαζέψουν τη διαφορά με 5 πόντους του Τυχόπουλου, 4 του Γκούβα και τρίποντα από Μπουρνάζο – Πατρό. Στην αντίπερα όχθη , ο Αβούρης ανέλαβε δράση με 11 προσωπικούς πόντους και διαμόρφωσε το τελικό 73 – 41 για τους Δεινόσαυρους.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Διονύσης Αβούρης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αυξέντιος Τυχόπουλος με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Proboraptors(Βαλέντζης): Αβούρης 21(10ρ.), Βαλέντζης, Βασιλείου 10, Κατσιμίχας 11(9ρ.), Λαμπρινός 9(8ρ.), Μουσούντας 11, Τραϊφόρος 11.

Capital Con - Trolls(Μαρζάβας): Γκούβας 4, Δρόσος 2, Κιούσης 4, Α.Μαρζάβας 5, Π.Μαρζάβας, Μπουρνάζος 9, Πατρός 7, Τυχόπουλος 7(9ρ.), Φουρτάκας 3(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ποιότητα και ηρεμία που έδειξαν οι Proboraptors.