01/02/2022
Ιπ-πότες 17 11 7 10 - 45 -
Elapuse BC 9 16 13 14 - 52 -

Οι ψηλοί έδωσαν τη πρόκριση στην ElaPuse!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη διοργάνωση του Basketaki Cup , η Ela Puse προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού  , καθώς νίκησε τους Ιππότες με 45-52  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Φωτόπουλο , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους  αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με όπλο την ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 πήραν τα ηνία στο σκορ , 12-3 , με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα υπέρ τους επιμέρους 5-6 και να κλείνουν το δεκάλεπτο στο μείον οκτώ , 17-9  . Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Zορμπάς με 3 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Αγγελόπουλος είχε 8 .

Tο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης άνηκε  στην Ela Puse , καθώς με πρωταγωνιστές τους Κουτσούκο και Αναγνώστου, ο οποίοι έκαναν πράγματα θάματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου , έφεραν την αναμέτρηση στη μία κατοχή , 23-21 και 26-24, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει στο μείον τρία , 28-25 . Ο Κουτσούκος  σε αυτό το διάστημα πέτυχε 7 πόντους , ενώ ο Χουσέας  είχε 5.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο με το πόδι στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους  με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο σκορ  , 28-37 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με ένα 7-1 επιμέρους σκορ να κλείνουν τη περίοδο στο μείον τρία , 35-38  . Ο Δεσύπρης  πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Χουσέας είχε 3 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Αναγνώστου και η παρέα του αύξησαν τη διαφορά στους εφτά πόντους , 42-49 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketaki Cup με 45-52 . Ο Δεσύπρης  πέτυχε 5 πόντους , ενώ 5 είχε και ο Αγγελόπουλος .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Φωτόπουλος με 9 πόντους , 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Μάριος Αγγελόπουλος είχε 19 πόντους , 8 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 3 κλεψίματα   .

Η Ela Puse είχε 14/32 δίποντα , 7/23 τρίποντα , 3/10 βολές , 39 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  5 κλεψίματα , 3 κοψίματα και 14 λάθη , ενώ οι Ιππότες είχαν 10/33 δίποντα , 7/36 τρίποντα , 4/6 βολές , 38 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 9 κλεψίματα  και 7 λάθη .

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 19 , Κουρούμαλης 8 , Χουσέας 13 , Μαυρογιαννάκης  , Μούρτζος 5  .

Ela Puse(Αναγνώστου) : Φραγκογιάννης  , Ψαλλιδόπουλος 3 , Μπουγιούκας , Κουτσούκος 9 , Αναγνώστου 6 , Δεσύπρης 15 , Φωτόπουλος 9 , Ζορμπάς 10  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των ψηλών της Ela Puse !