08/10/2020
Clowns 11 12 7 15 - 45 -
Μίνωες 11 21 24 10 - 66 -

Οι ψηλούληδες φρόντισαν για τους Μίνωες!

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα για τους Μίνωες στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς με όπλο την ρακέτα τους επικράτησαν εύκολα των Chicago Bullηδων με 45-66 στο κλειστό του Περιστερίου!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-11. Για τους Chicago Μπούληδες το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Σαρίκας (6π) και Μπουρνάζος (3π), ενώ για τους φιλοξενούμενους 5 πόντους είχε ο Γκατζιάς και 4 ο Κουζουβουνάς.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κουζουβουνάς ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 8 δικούς του πόντους και 5 του Χαϊδάκη, έστειλαν τους Μίνωες στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων, 23-32. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι, παρά τους 5 πόντους του Κιούση και τους 5 του Πάτρου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Μίνωες, καθώς με 6 ακόμη πόντους του Γκατζιά, 6 του Δριβέλου, 4 του Συκά και τ του Χαϊδάκη, έφτασαν στο +26, 30-56. Μοναδικός διασωθέντας για τους Ταύρους σε εκείνο το σημείο ο Σουσάνης με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 30-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Περιστέρι και έτσι οι Μίνωες έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 45-66 , έπειτα από 6 συνεχόμενους πόντους του Παπαστάμου. Για τους Chicago Μπούληδες στα τελευταία λεπτά από ένα τριποντάκι έβαλαν οι Μαλαμάκης, Μπουρνάζος και Σαρίκας, ενώ 3 πόντους πρόσθεσε ο Πάτρος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/22 βολές, 12/36 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/8 βολές, 29/67 δίποντα και 0/8 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος για τους Chicago Bullηδες ο Πάτρος με 11 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 4/13 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος για τους Μίνωες ο Κουζουβουνάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 8/12 δίποντα, ενώ πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Chicago Bullηδες (Μέλλος): Πατρός 11, Σαρίκας 9 (1), Σουσάνης 4, Μαλαμάκης 3 (1), Κιούσης 8, Μπουρνάζος 6 (2), Χαΐτογλου 4

Μίνωες (Δερδελάκος): Κουζουβουνάς 16, Μπουραζάνης, Πατίρης 2, Χαϊδάκης 9, Συκάς 8, Παπαστάμος 6, Κυριακόπουλος 4, Δριβέλος 6, Δερδελάκος, Μπαχάς, Γκατζιάς 15

Τι μας άρεσε: Το δίδυμο Κουζουβουνά – Γκατζιά με 31 πόντους και 22 ριμπάουντ παρεούλα!