25/10/2020
San Anargiri Sperms 18 19 12 16 - 65 -
Reddicolo 9 15 6 16 - 46 -

Οι San Anargiri Sperms συνεχίζουν, το Reddicolo… σταμάτησε!

Τρία στα τρία για τους San Anargiri Sperms στον όγδοο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα του Red-Dicolo με 65-46 , αναγκάζοντάς το στην πρώτη του ήττα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για την ομάδα του Τασιούδη, καθώς με 8 πόντους του Χαντάντ και 4 του Αντωνίου, προηγήθηκε με 18-9. Ο Γραμματόπουλος με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Μακρής και Λούτσος.

Στην δεύτερη περίοδο το Red-Dicolo με ηγέτη τον Τσαπατάκη με 9 πόντους και άλλους 4 του Μακρή, πλησίασε στους 3, 25-22, 3:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι San Anargiri Sperms ήταν καταιγιστικοί στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και με δράστες στην επίθεση τους Αντωνίου (7π), Συρανίδη (5π) και Σερεβέτα (4π), πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 37-24!

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι San Anargiri Sperms κλείδωσαν ουσιαστικά τη νίκη, καθώς με τρίποντη βόμβα του Μιχάλη Γιαννούλη και 3/4 βολές του Συρανίδη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +19, 49-30. Δεν μπόρεσε η υπερομάδα του Νίκου Μακρή να αντιδράσει σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Γραμματόπουλου και τους 2 του Τσαπατάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 49-30!

Με την διαφορά στους 19, 49-30, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι Sperms έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 65-46, χάρη σε 5 πόντους του Ρεγγούζα και 5 του Συρανίδη. Για τους Ρεντικωλιώτες στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Τσαπατάκης (9π), Ανδρικόπουλος (3π) και Μακρής (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/26 βολές, 19/55 δίποντα και 3/12 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/25 βολές, 9/41 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των San Anargiri Sperms ο Συρανίδης με 15 πόντους (double-double), έχοντας 7/10 βολές και 4/9 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Τσαπατάκης με 20 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 3/11 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Αντωνίου 13 (1), Χριστοδούλου 2, Συρανίδης 15, Χαντάντ 12 (1), Σερεβέτας 8, Γιαννούλης Μ. 5 (1), Ρεγγούζας 10

Red-Dicolo (Μακρής): Τσαπατάκης 20 (3), Μακρής 10 (1), Λούτσος 2, Ανδρικόπουλος 3, Γιαννούλης Δ., Κυρίτσης, Γραμματόπουλος 11 (1)

Τι μας άρεσε: Ο απόλυτος έλεγχος του αγώνα από τους San Anargiri Sperms και η δύναμη της ρακέτας τους!