63
Σκακιστές 14 17 15 20 - 66 -
Aces 16 15 18 14 - 63 -

Οι Σκακιστές δύσκολα «λυγίζουν»!

Την πολύ καλή πορεία τους στη φετινή Development League συνεχίζουν οι Σκακιστές. Το βράδυ της Κυριακής 29 Οκτωβρίου έφτασαν στην 5η νίκη τους στη σεζόν (5-1), με «θύμα» αυτή τη φορά τους Aces που γνώρισαν την ήττα με 66-63. Οι δύο ομάδες πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού για τη νίκη, όμως στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άντεξαν και πανηγύρισαν έχοντας ως καθοριστικό παίκτη τον Γκουρβέλο, που στα τελευταία δευτερόλεπτα πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε ένα τρομερό κόψιμο στη τελευταία επίθεση των Aces.

Ο Μπατζάκας έκανε πολύ καλό ξεκίνημα από την πλευρά των φιλοξενούμενων και με σερί δικά του καλάθια προηγήθηκαν 2-9. Μπορεί αρχικά οι Σκακιστές να μην τα πήγαιναν και τόσο καλά στον τομέα της επίθεσης, όμως λεπτό με το λεπτό βρήκαν τα πατήματά τους και με τους Γερογιάννη, Μιχαηλίδη πλησίασαν στο 11-16, ενώ ο Μπουργαζάς με τρίποντο στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου έγραψε το 14-16.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παραμένουν σε απόσταση «αναπνοής» και τελικά πέρασαν μπροστά με την εύστοχη προσπάθεια του Κανδηράκη πίσω από τα 6,75 (23-21). Κανδηράκης και Γκουρβέλος έγιναν… μπελάς για την άμυνα των Aces, με τους Σκακιστές να φτάνουν στο +5(28-23). Αργυρόπουλος και Τσιότρας, όμως, δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να κυριαρχούν και ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να φέρουν «τούμπα» το σκορ για το 30-31. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στην διακοπή του ημιχρόνου με το ισόπαλο 31-31.

Το σκηνικό ήταν παρόμοιο στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο το ματς ήταν «μία σου και μία μου». Μιχαηλίδης και Γκουρβέλος από τη μία ήταν οι δύο βασικοί παίκτες που απειλούσαν ιδιαιτέρως την αντίπαλη ρακέτα, ενώ ο Αργυρόπουλος έκανε πολύ δουλειά από την πλευρά των Aces. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές «χέρια», οι ισοαπαλία εμφανίστηκε πολλές φορές επίσης στον φωτεινό πίνακα, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που ολοκλήρωσαν μπροστά το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Αργυρόπουλο να διαμορφώνει το 46-49.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι Aces βρήκαν καλάθια που τους έδωσαν ψυχολογία και εκμεταλλευόμενοι επίσης την αστοχία των αντιπάλων τους έφτασαν στο +10(48-58). Οι Σκακιστές δεν έδειξαν να αγχώνονται στο σημείο εκείνο και κατάφεραν να επιστρέψουν. Κανδηράκης, Γκουρβέλος και Αθανασίου χτύπησαν στην αντίπαλη πλευρά και η ισοπαλία δεν άργησε να έρθει ξανά (59-59). Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τα τελευταία λεπτά, εκεί όπου ο Γκουρβέλος έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 62-61. Ο Τσιότρας με δύο εύστοχες βολές έγραψε το 62-63 και τότε ανέλαβε δράση ο Γκουρβέλος. Ο παίκτης των Σκακιστών πέτυχε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο που έφερε την ομάδα του στο 65-63, ενώ με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 66-63. Μάλιστα ήταν ο ίδιος που έκανε το μπλοκ στην τελευταία προσπάθεια των Aces για να στείλουν το ματς στη παράταση και έτσι το 66-63 ήταν το σκορ που έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα στους Σκακιστές.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης που σκόραρε 18 πόντους, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα, κατέβασε 4 ριμπάουντ και έκανε 2 μπλοκ. Από τους Aces ξεχώρισε ο Αναστάσης Αργυρόπουλος με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Σκακιστές είχαν 12/28 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 15/24 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 13 ασίστ, 13 κλεψίματα, 10 λάθη και 5 μπλοκ. Οι Aces ολοκλήρωσαν το ματς με 19/47 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 16/27 βολές, 41 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Επίσης μέτρησαν 8 κλεψίματα, 13 λάθη και 4 μπλοκ.

Σκακιστές (Μπουργαζάς): Αθανασίου 8(15ρ.), Αντωνάκης, Γερογιάννης 6(3ρ.), Γκουρβέλος 15(4ρ.), Κανδηράκης 12(5ρ.), Μεγαγιάννης 2(3ρ.), Μιχαηλίδης 18(4ρ.), Μπουργαζάς 3(1ρ.), Χατζάκης 2(1ρ.)

Aces (Μπατζάκας): Αργυρόπουλος 27(9ρ.), Γιαζιτζόγλου 7(6ρ.), Ευμορφόπουλος, Κοζανίδης, Κοντακιώτης Ν. 3, Κοντακιώτης Γ. 2(5ρ.), Μαραβέλιας, Μπατζάκας 10(6ρ.), Περράκης 7(2ρ.), Τσιότρας 7(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το τρίποντο και το μπλοκ του Γκουρβέλου στο τέλος!