24/02/2020
Πόρτο 23 5 13 18 - 59 -
Slam Drunkers 12 14 22 17 - 65 -

Οι Slam Drunkers πήραν την ματσάρα!

Το απόγευμα του Σαββάτου, 22 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γήπεδο της Ανθούσας, σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, οι Slam Drunkers πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα επικράτησαν με 59 – 65 της μαχητικότατης Πόρτο του εξαιρετικού Ζαφειράκη!
Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Πόρτο στο ματς και με 4 πόντους του Ζαφειράκη και καλάθια από Σιδηρόπουλο, Τσαλτάκη και Γιαννακάκη προηγήθηκε με 10 – 2 των Drunkers που σκόραραν με τον Μπίτσικα. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προς στιγμήν ισορρόπησαν το ματς και μείωσαν με 4 πόντους του Κουντούρη και δίποντο του Κακλαμάνη , αλλά ο εκπληκτικός Κωνσταντίνος Ζαφειράκης με 13 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 23 – 8 για την Πόρτο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν με Κακλαμάνη και Κουντούρη (24 – 12).
Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Drunkers να πετυχαίνουν 6 πόντους με τρίποντο του Παπακώστα, δίποντο του Μπίτσικα και βολή του Α. Αδάμου για να έρθει ο Ζαφειράκης με γκολ φάουλ να γράψει το 26 – 18. Ακολούθησε ένα μαγικό τρίλεπτο για τους φιλοξενούμενους που έφεραν το ματς στα ίσια με Κουντούρη και Μπίτσικα να πετυχαίνουν από 4 πόντους , ενώ ο Σιδηρόπουλος με δίποντο λίγο πριν την εκπνοή διαμόρφωσε το 28 – 26 σκορ ημιχρόνου.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έναν φανταστικό Γιώργο Μπίτσικα να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα τρίποντα και να δίνει προβάδισμα 7 πόντων στους Slam Drunkers (28-35). Η Πόρτο βρήκε λύσεις με Τοπούζογλου, Χαλκίδη και Τσαλτάκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι με Κακλαμάνη και Κουντούρη να πετυχαίνουν από 4 πόντους διατηρούσαν διψήφια διαφορά (34 – 44). Στην συνέχεια Ζαφειράκης(4), Σιδηρόπουλος από την μία και Μπίτσικας με 4 ακόμα πόντους από την άλλη έγραφαν το 41 – 48.
Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κακλαμάνης πέτυχε το πρώτο καλάθι , για να απαντήσουν Σιδηρόπουλος και Ζαφειράκης με γκολ φάουλ για το 45 – 50. Μπίτσικας με νέο τρίποντο, Κουντούρης και Κανάκης με μία βολή κρατούσαν μπροστά τους Drunkers , για να έρθει η αντίδραση της Πόρτο. Με αντεπίθεση από τρίποντα των Ασβεστά, Σιδηρόπουλου, Ξένου και βοήθειες από Ζαφειράκη και Χατζιδάκη πέρασε μπροστά με 59-56! Το τελευταίο τρίλεπτο όμως του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στους Drunkers ! Με τον Κουντούρη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα και με τεράστιο τρίποντο του Παπακώστα από την γωνία έτρεξαν σερί 0 – 9 διαμόρφωνοντας το τελικό 59-65.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χάρης Κουντούρης με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ζαφειράκης με 30 πόντους 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Συνολικά η Πόρτο είχε 15/26 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 11/24 βολές, κατέβασε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.
Οι Drunkers είχαν 16/39 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 12/15 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.
Πόρτο(Οικονομίδης): Χαλκίδης 3, Ασβεστάς 3, Ξένος 3, Σιδηρόπουλος 10, Ζαφειράκης 30, Γιαννακάκης 2, Τοπούζογλου 2, Χατζιδάκης 2, Τσαλτάκης 4(6ρ.).
Slam Drunkers (Πολίτης):Κανάκης 1 (6ρ.), Παπακώστας 7, Κακλαμάνης 8 (9ρ.), Κουντούρης 22 (15ρ.), Πολίτης, Παπαδόπουλος 2, Α. Αδάμος 1, Μπίτσικας 24 (8ρ.), Σ.Αδάμος.
Τι μας άρεσε: Οι εναλλαγές στο σκορ που μας κράτησαν σε αγωνία μέχρι τη λήξη του αγώνα.
Τι δεν μας άρεσε: Οι ενοχλήσεις που δεν άφησαν τον Πολίτη να προσφέρει στην ομάδα του και κάποιες υπερβολικές γκρίνιες.