07/01/2023
Couvaliers 9 21 19 11 2 62 -
RBD Σπάρτανς 17 18 9 16 9 69 -

Οι Σπάρτανς έβαλαν φωτιά στον όμιλο !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Σπάρτανς πήραν σπουδαία νίκη στην παράταση επί των Couvaliers με 62-69, βάζοντας φωτιά στον πρώτο όμιλο του Rebound League. Έκτη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Πατσού που μπαίνει για τα καλά στο κόλπο της τετράδας, τρίτη ήττα για τους Couvaliers που ισοβαθμούν πλέον στην δεύτερη θέση μαζί με τους Pink Paper. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη αυτής της δραματικής αναμέτρησης.

Κόντρα στα προγνωστικά οι Σπάρτανς ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα, σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια και μπαίνοντας σε θέση οδηγού με πρωταγωνιστές τους Νούκε (5π.), Ντούφα (5π.), Ζαρκάλη (4π.) και Χανιώτη (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι γηπεδούχοι, μετρώντας μόλις 9 πόντους από το δίδυμο Χριστοδούλου (6π.) – Κούκης (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-17.

Στη συνέχεια πρώτου ημιχρόνου το επιθετικό κρεσέντο του Κούκη (12π.), αλλά και οι πολύτιμες βοήθειες των Πολίτη (4π.), Τσιρδήμου (3π.) και Καζάνη (2π.) επέτρεψαν στους Couvaliers να πλησιάσουν. Οι Σπάρτανς, ωστόσο, βασιζόμενοι στον Μήτρο (7π.), αλλά και στην επιθετική τους πολυφωνία, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 30-35.

Μετά την ανάπαυλα η αντεπίθεση των Couvaliers συνεχίστηκε. Με επιμέρους 19-9 και τους Πανταζόπουλο (11π.),  Χριστοδούλου (4π.) και Κούκη (4π.) να τραβούν κουπί επιθετικά, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα. Από την άλλη, το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι Σπάρτανς, παρά την προσπάθεια των Μήτρου (6π.) και Νούκε (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-44.

Μεγάλη μάχη στην τέταρτη περίοδο με τους Σπάρτανς να καταθέτουν όλα τους ψυχικά αποθέματα. Χανιώτης (5π.), Πατσός (4π.), Ντούφας (3π.), Μήτρος (2π.) και Νούκε (2π.) πέτυχαν σπουδαία καλάθια, ο Κούκης (11π.) πάλευε μόνος του στην αντίπερα όχθη και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε σε έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση η ανωτερότητα των Σπάρτανς ήταν εμφανής. Βάζοντας χειροπέδες στην επίθεση των Couvaliers και βρίσκοντας λύσεις από τους Νούκε (5π.) και Ντούφα (4π.), οι Σπαρτιάτες απέδρασαν από το κλειστό του Ζεφυρίου με ένα υπέρ – πολύτιμο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Couvaliers είχαν 11/19 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Σπάρτανς είχαν 20/47 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μήτρος με 15 πόντους, έχοντας 6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Κούκης με 30 πόντους, έχοντας 8/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Couvaliers (Αθανασόπουλος) : Αθανασόπουλος, Καζάνης 2, Κούκης 30 (2), Πολίτης 4, Σιδηρόκαλτσης, Τσιρδήμος 3 (1), Χριστοδούλου 10 (3).

Σπάρτανς (Πατσός) : Γιώργας 2, Ζαρκάλης 4, Μήτρος 15 (1), Νούκε 15 (3), Ντούφας 14 (1), Πατσός 7, Τσατόβ 3 (1), Φραγκούλης, Χανιώτης 9 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα.