02/12/2023
Grava Thunders 17 12 11 10 - 50 -
Αλκοολικός Αστέρας 20 14 21 12 - 67 -

Oι Splash-Cousins τη νίκη, οι Thunders τις εντυπώσεις!

Γεμάτο σε θέαμα και σκορ το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Τσιμπίδη (8π) να οδηγεί τους γηπεδούχους και τον Παπασπύρο (7π) τους φιλοξενούμενους. Γκόγκας, Ντούρμας, Αντωνόπουλος και Φουρνογεράκης σκόραραν εκατέρωθεν για τρεις, όμως ο Αλκοολικός ήταν αυτός που τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού, με τον φωτεινό πίνακα της Ζωφριάς να γράφει 17-20.

Ο Παπασπύρος με οκτώ πόντους συνέχισε να δίνει επιθετικές λύσεις στον Αλκοολικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να απαντήσει ο Ντούρμας με επτά δικούς του από πλευράς Thunders. Ο Γκόγκος ευστόχησε εκ νέου για τρεις, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, καθώς οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας πέντε πόντους πίσω στο σκορ, 29-34.

Επιστρέφοντας από το half time break, ο Αντωνόπουλος έβαλε για τα καλά μπρος και με οχτώ δικούς του πόντους, έδωσε αέρα δέκα πόντων στον Aλκοολικό. O Τσιμπίδης συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, πετυχαίνοντας έξι πόντους, ωστόσο οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχα τρίποντα του Παπασπύρου παρέμειναν μπροστά με 40-55.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Τσιμπίδη να προσθέτει ακόμα τρεις πόντους στη συλλογή του και τον Φουρνογεράκη άλλους πέντε στον λογαριασμό του Αλκοολικού Αστέρα, ο οποίος ήταν και ο νικητής της αναμέτρησης, με 50-67.

Betsson MVP για τον Αλκοολικό Αστέρα αναδείχθηκε ο Σταύρος Παπασπύρος ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, κατέβασε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ. Από τους Grava Thunders ξεχώρισε ο Αντώνης Τσιμπίδης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/42 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 11/20 βολές, 33 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 18 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/36 δίποντα, 8/34 τρίποντα, 7/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.

Grava Thunders (Ντούρμας): Καρέκλας, Γκόγκος 11, Ντούρμας 15, Τσακέτας 4, Τσιμπίδης 18, Νάσης 2.

Alkoolikos Asteras (Αντωνόπουλος): Παπασπύρος 23, Αντωνόπουλος 14, Φουρνογεράκης 10, Παπακωνσταντίνου 2, Αργύρης 4, Τσαμακίδης 2, Τσομπανέλλης 3, Πίτσιλλος 9.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο!

Τι δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Καρέκλα. Περαστικά Γιώργο!