19/05/2023
Komic n Tragic 10 3 22 24 - 59 -
Brooklyn Nerds 19 8 10 13 - 50 -

Οι Summer Tragics αρέσουν πολύ!

Με το... καλοκαιρινό mood να έχει συνεπάρει τους Summer Tragics, η παρέα του Τσαμουρά επιβλήθηκε με 50-59 των Brooklyn Nerds, κάνοντας φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού!

Με τις μάχες κάτω από τα καλάθια να είναι από νωρίς δυνατές, ο Πανδής βοήθησε ώστε Ζαμπούρας και Κοντόπουλος να βρουν χώρους, να εκτελέσουν και να βάλουν μπροστά τους Nerds, με τον Παπαντώνη να δίνει... πόνο, να επιτείθεται συνεχώς και να μειώνει στο 10-19 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στον Κολωνό.

Όλα καλά μέχρι την τελική προσπάθεια για τους Tragics, καθώς έφταναν με ευκολία κοντά στο... γκολ αλλά πέραν του Λίγγρη δεν έβρισκαν άλλες λύσεις, με τους Nerds να αφήνονται στα "μαγικά" του Παπαναστασίου και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με σκορ 13-27.

Άμεση βελτίωση στον αμυντικό τομέα, υπέρμετρη βελτίωση στον επιθετικό με τους Λίγγρη και Ντρες να αποτελούν τους δύο παίκτες οι οποίοι αποτέλεσαν τους πυλώνες πάνω στους οποίους βασίστηκε το σύνολο του Τσαμουρά για την ανατροπή του σκορ, για την μείωση και για το 35-37 με το οποίο οι Tragics βρέθηκαν πίσω στην τρίτη περίοδο.

Έχοντας λοιπόν καλύψει το μεγαλύτερο μέρος της διαφοράς, το μόνο που έμενε ήταν οι φιλοξενούμενοι να... πατήσουν γκάζι, να περάσουν μπροστά και να κερδίσουν όπως και έκαναν άλλωστε, με σκορ 59-50, παίζοντας έξυπνα και στοχευμένα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 12 πόντους, 19 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Nerds ξεχώρισε ο Θοδωρής Παπαντωνόπουλος με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 21/57 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 5/10 βολές, 55 ριμπάουντ, 17 ασίστ 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/46 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 8/14 βολές, 50 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη.

Orlando Tragics (Τσαμουράς): Βλάχος 3, Λίγγρης 12, Ντρες 11, Παπαδόπουλος 6, Παπαντώνης 4, Σπυράτος 9, Τσαμουράς 2, Τσιώγκας 12, Πουλάκης.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Ζαμπούρας 13, Κοντορουχάς 6, Κόσσυβας 4, Λιατόπουλος 2, Πανδής 2, Παπαναστασίου 2, Παπαντωνόπουλος 16, Φορτσάτος 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!