16/02/2022
Aladalon 15 17 13 21 - 66 -
Tebelwolves 24 14 13 18 - 69 -

Οι Tebel τη ματσάρα!

Δυνατές μονομαχίες, όμορφα καλάθια, γρήγορο τέμπο… Όλα τα είχε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Aladalon και τους Tebelwolves, με την παρέα του Καραγρηγορίου να επικρατεί με το τελικό 66-68.

Γρήγορο το τέμπο της αναμέτρησης από το πρώτο σφύριγμα, με Σουβλέρη  Μιχαηλίδη από Aladalon και Καραγρηγορίου (2) Τζερεμέ (2) από Tebelwolves να σκοράρουν σε πρώτο χρόνο και να δίνουν ένα πολύ όμορφο… χρώμα στο παιχνίδι, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 15-24 για Tebelwolves.

Ο Κουμουνδούρος είχε κέφια και μαζί με τον Μιχαηλίδη θέλησαν να μαζέψουν τη διαφορά, πράγμα που κατάφεραν (28-30) στα μέσα της περιόδου, με τον Κασβή να απαντάει εκτελώντας από κοντινή αλλά και μακρινή απόσταση, για το 32-38 ημιχρόνου.

Ο Σουβλέρης ανέβηκε και… ξύπνησε από το λήθαργο που βρισκόταν στο πρώτο ημίχρονο, με τον combo guard των γηπεδούχων να παίζει σημαντικό ρόλο στην… επιστροφή των κόκκινων στο παιχνίδι, με τα φάουλ να είναι πολλά, την ένταση να έχει ανέβει και την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 45-51.

Οι δύο ομάδες ήθελαν πολύ το παιχνίδι, προσπάθησαν μέχρι τέλους, σε κάθε φάση, σε κάθε ριμπάουντ, με τους Tebelwolves να φτάνουν εν τέλει στην επικράτηση και το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 66-69.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέλιος Καραγρηγορίου με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος. Από Aladalon ξεχώρισε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 26 πόντους, 18 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 6 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 19/46 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 19/25 βολές, 49 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/48 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 14/20 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 5 λάθη.

Aladalon (Μιχαηλίδης) : Μένεγας 7, Μιχαηλίδης 26 (18 ριμπ.), Αθανασάκος, Σουβλέρης 19, Μελανοφρύδης 10, Κουμουνδούρος 4, Κτενίδης.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου) : Κορδαλής 11, Καραγρηγορίου 27, Τζερεμές 9, Αδαμόπουλος 2, Στεριάδης, Καρπούζος 1, Ζάτας 6, Κασβής 13.

Τί μας άρεσε : Ο εκπληκτικός ρυθμός της αναμέτρησης!