01/10/2022
The Dreamers 24 5 14 9 - 52 -
Basket Case 10 14 9 7 - 40 -

Οι The Dreamers, διπλασίασαν τις νίκες τους!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development 2, οι The Dreamers πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση, καθώς επιβλήθηκαν της Basket Case με σκορ 52-40.

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Φραγκίσκο Παπακωνσταντίνου, καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 21 πόντους και 15 ριμπάουντ στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δέκα πόντους, 12-2 και 18-8, ενώ με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-2 έκλεισαν τη περίοδο στο συν δεκατέσσερα, 24-10 . Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Παπακωνσταντίνου πέτυχε 14 πόντους, ενώ ο Χέλμης είχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Μανασής και παρέα του διατήρησαν το προβάδισμα, 25-11 και 26-13, οι αξιόμαχοι Case αντέδρασαν, αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και το Κωνσταντίνο Κολιάκο να ηγείται των προσπαθειών τους μείωσαν στο καλάθι, 26-24 , με το τέλος του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο μείον πέντε με σκορ 29-24 . Ο Παναγόπουλος πέτυχε 3 πόντους , ενώ Κωνσταντίνος Κολιάκος είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ, κυριάρχησαν στους αιθέρες , έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει τη διαφορά των δέκα πόντων, 43-33 . Ο Παπακωνσταντίνου πέτυχε 7 πόντους, ενώ οι Μανσούρ, Κωνσταντίνος Κολιάκος και Σταμουλακάτος είχαν από 2  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη δεύτερη  νίκη στη διοργάνωση της Development2 με σκορ 52-40 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Φραγκίσκος Παπακωνσταντίνου με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Ματθαίος Μανσούρ  είχε 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι The Dreamers είχαν 10/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 11/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/31 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 8/11 βολές, 34 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 9 λάθη .

The Dreamers(Μανασής): Γραικούσης, Παναγόπουλος 3, Νικόλαος Κοντός 10, Γιάννης Κοντός 10, Παπακωνσταντίνου 21 .

Basket Case(Γιώργος Χέλμης) : Νινιός, Γιώργος Κολιάκος, Κωνσταντίνος Κολιάκος 15, Καλοκαιρινός 4, Σαρακινός, Σταμουλακάτος 4, Μαλάκης, Χέλμης 6, Μανσούρ 11 .

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική εμφάνιση του Φραγκίσκου Παπακωνσταντίνου !