23/01/2020
Άνεμος BC 13 20 22 18 - 73 -
ThunderDogs 20 25 9 23 - 77 -

Οι ThunderDogs μαζεύτηκαν και έκαναν το μπαμ!

Οι ThunderDogs, λοιπόν, κατάφεραν ότι δεν μπόρεσαν οχτώ ομάδες στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής επικράτησαν του Ανέμου με 73-77 και τον ανάγκασαν στην πρώτη του φετινή ήττα, ενώ οι ίδιοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο με 6-4 ρεκόρ!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι ThunderDogs στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Δημακαρέα, 5 του Σεφέρη και 4 του Πρισιμιτζάκη, προηγήθηκαν με 8-16, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 13-20. Ο Γεωργούσης με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ανέβαλε δράση ο Καπαρελιώτης και με 17 δικούς του πόντους, 3 του Πρισιμιτζάκη και τρίποντο του Παπαγεωργίου, έδωσαν στην ομάδα τους διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 24-41, 2:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε ο Άνεμος ήταν να ρίξει την διαφορά στους 12, 33-45, μετά από ακόμη 11 πόντους του Γεωργούση και 6 του Βήττα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κούμουλου έσφιξε την άμυνά του και με δράστες τους Γεωργούση (10π), Βήττα (6π), Μεχίλι (3π) και Δημητρόπουλο (3π), επέστρεψε από το -17 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 55-54. Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το σημείο τα Σκυλιά, με τους Δημακαρέα, Πρισιμιτζάκη και Πίνα να τους διατηρούν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο με 3 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 55-54!

Ντέρμπι μέχρι τελικής πτώσης ήταν το ματς και στην τελευταία περίοδο, με τους ThunderDogs να αντέχουν στην πίεση των αντιπάλων και με τους Καπαρελιώτη (10π), Παπαγεωργίου (5π) και Πρισιμιτζάκη (4π) να φωνάζουν παρών, έφτασαν στην τεράστια νίκη με 73-77. Δεν μπόρεσε ο Άνεμος στα τελευταία λεπτά να διατηρήσει το τιμόνι στα χέρια τους, παρά τους 6 πόντους του Γεωργούση και τους 4 του Λαδιά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 15/23 βολές, 20/40 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 22/33 βολές, 17/41 δίποντα και 7/17 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τον Άνεμο ο Γεωργούσης με 34 πόντους, έχοντας 11/16 βολές, 7/14 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των ThunderDogs ο Καπαρελιώτης με 28 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 7/15 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 λαθάκι και 1 μπλοκ.

Άνεμος (Κούμουλος): Λαδιάς 4, Χούσος 2, Βήττας 15, Αθανασίου2, Δημητρόπουλος  7 (2), Κωστόπουλος, Μεχίλι 9 (1), Γεωργούσης 34 (3)

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος, Παπαγεωργίου 8 (2), Σεφέρης 9 (1), Φιφής, Πίνας  (1), Κουταλάς 2, Γιακιντζής, Καπαρελιώτης 28 (2), Πρισιμιτζάκης 15, Δημακαρέας 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή του Ανέμου στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και η αντίδραση των ThunderDogs όταν βρέθηκαν στο -6 στην τελευταία περίοδο!