01/07/2023
Run & Gun B.C 23 18 9 17 - 67 -
Komic n Tragic 16 16 19 19 - 70 -

Οι Tragics "φώναξαν" παρόν!

Οι Summer Tragics αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν στην δεύτερη αναμέτρηση της σειράς και βγάζοντας περισσότερη ενέργεια και πάθος κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να επικρατήσουν με 67 – 70 απέναντι στους Run and Gun, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους σε τρίτο παιχνίδι.

Οι Run and Gun μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο, έβρισκαν εύκολο τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με τριάδα φωτιά τους Ντούφα με 7, Μπέλο με 6 και Μποτώνη με 5 πόντους αντίστοιχα, έχτισαν προβάδισμα 7 πόντων. Στο στρατόπεδο των Tragics που δεν έβρισκαν λύσεις στο αμυντικό κομμάτι, ξεχώρισαν Σπυράτος και Λίγγρης, σκοράροντας αμφότεροι από 6 πόντους για το 23-16.

Οι Summer Tragics πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και με τον Σπυράτο να συνεχίζει το βιολί του με δύο τρίποντα ακόμα και τον Λίγγρη να ακολουθεί με 4 πόντους, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(28-28). Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν μετά το πεντάλεπτο και με τον Μποτώνη να δίνει το έναυσμα με 5 πόντους, τον Γεώργα να βάζει επίσης 5 και τον Νούκε να σκοράρει από τα 6.75, πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 41 – 32.

Απίθανο ξεκίνημα έκαναν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι και τρέχοντας σερί 0 – 13 με πρώτο βιολί τον Παπαδόπουλο με 6 πόντους και τον Ντρε να ακολουθεί με 4, πήραν προβάδισμα με 41 – 45. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύση μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά με ηγέτη τον Μποτώνη με 5 πόντους παίρνοντας προς στιγμήν τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά η απάντηση από τους Tragics με Ντρε και Λίγγρη, έδωσε και πάλι το προβάδισμα με 50 – 51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πυροβολισμούς από την περιφέρεια για τους φιλοξενούμενους με Σπυράτο, Τσιώγκα και Ντρε να βάζουν από ένα τρίποντο, χτίζοντας διαφορά 8 πόντων(56-64). Οι Run and Gun δεν παράτησαν το ματς και προσπάθησαν να αντιδράσουν κυρίως με Μποτώνη και Γεώργα που πέτυχαν από 3 πόντους, όμως ο Λίγγρης έδειχνε ασταμάτητος και με 5 προσωπικούς του πόντους κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του, με το τελικό 67 – 70 να δίνει την ευκαιρία στους Summer Tragics να διεκδικήσουν την πρόκριση σε τρίτο παιχνίδι.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Λίγγρης με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μπέλλος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Run and Gun είχαν 18/45 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/23 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Tragics είχαν 18/45 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 10/16 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Run and Gun(Θεοχαρίδης): Γεώργας 10, Καστρινός 2, Μουσαϊλίδης 2, Μπέλλος 16, Μποτώνης 18(15ρ.), Νούκε 8, Ντούφας 9(8ρ.), Παντελάκης 2.

Summer Tragics(Ντρες): Ακτύπης 2, Βλάχος 1, Λίγγρης 23(11ρ.), Ντρες 11, Παπαδόπουλος 10(9ρ.),Ποθητός, Σπυράτος 15, Τσιώγκας 8.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ενέργεια που έβγαλαν οι νικητές για να καταφέρουν να πάνε την σειρά σε τρίτο παιχνίδι.