20/02/2023
Uncle Drew 14 16 14 11 - 55 -
New World Fix 9 15 23 19 - 66 -

Οι Uncle Drew τις εντυπώσεις, οι New World Fix τους βαθμούς!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Elite, οι New World Fix χωρίς να εντυπωσιάσουν έκαμψαν την αντίσταση των μόλις πέντε παικτών των Uncle Drew με σκορ 55-66. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Σιάποντης με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Μανώλης Καμπάς είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα η παρέα του Κάρμα εκμεταλλευόμενη την εξαιρετική της άμυνα , αλλά και την ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 9-14. Ο Κανδηράκης με δύο εύστοχα σουτ τριών πόντων ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδα τους στο διάστημα αυτό, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καμπάς(3π) και Κάρμας(3π). Στην αντίπερα όχθη, ο Diallo πρόσφερε 6 πολυτιμους πόντους μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι κόντρα σε όλους και σε όλα κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα έναντι  των αντιπάλων τους, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το υπέρ τους 30-24. Ο Καμπάς συνέχισε να πληγώνει την ομάδα του Γαλανού, παρουσιάζοντας για ακόμη μια φορά πτυχές του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που χαρακτηρίζει το παιχνίδι του, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον εξαιρετικό Μπονάτσο με 5 πόντους και 3 ριμπάουντ στο παλμαρέ του. Στον αντίποδα, οι Fix τελείωσαν το ημίχρονο με μόλις ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων και είχαν ως πρώτο σκόρερ το τον Ζωιτό με 7 πόντους.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να πάρουν εκείνοι τα ηνία στη αναμέτρηση και εν τέλει τα κατάφεραν , καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ 14-23. Ο Σιάποντης άρχισε να συνδέεται έξω από την γραμμή των 6.75, αποτελώντας εν πολλοίς τον κύριο λόγο που οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα. Οι Drew από την πλευρά τους  παρουσίασαν έλλειμμα ενέργεια στο παρκέ της Basketaki Arena και είχαν ως καλύτερος τους παίκτη τον Κανδηράκη με 6 πόντους στο ενεργητικό του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Uncle παρέμειναν κοντά στο σκορ, καθώς 5:14 πριν το τέλος ο φωτεινός πίνακας έδειχνε το 51-53, γεγονός που ανάγκασε τον Γαλανό να ζητήσει ταιμ-αουτ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους, αλλά και την δικαιολογημένη κούραση των αξιόμαχων αντιπάλων τους έφτασαν στη νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 55-66.

Οι New World Fix είχαν 24/56 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 3/7 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/20 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 7/12 βολές, 27 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 10 λάθη .

New World Fix(Γαλανός): Diallo 12, Γαλανός, Ζωιτός 9, Λογγίτσης 9, Πανταζής 7, Σιάποντης 19, Τσεκουρλούκης, Τσολάκος 2, Αθηναίος 8.

Uncle Drew(Κάρμας): Βαρβαρίδης 3, Καμπάς 18, Κανδηράκης 17, Κάρμας 4, Μπονάτσος 13.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση των fix στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αλλά και η συνολική εμφάνιση των μόλις 5 παικτών των Drew!