10/07/2020
Limoges 20 14 12 11 - 57 -
West Kings 17 16 17 18 - 68 -

Οι Βασιλιάδες απέκλεισαν τους πρωταθλητές!

Την πρόκριση στo Final Four της Elite League πανηγυρίζουν από χθες το βράδυ οι West Kings, καθώς στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς κόντρα στην Limoges κέρδισαν με 57-68 και ανέτρεψαν εύκολα το -1 του πρώτου αγώνα!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε μάχες σώμα με σώμα, με την Limoges να προηγείται με 20-17, μετά από 8 πόντους του Βασιλόπουλου, 5 του Δαβιλά και τρίποντο του Ρουμελιώτη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Πεζούλας και Δακουτρός, με τον πρώτο να πετυχαίνει 7 πόντους και τον δεύτερο να προσθέτει 4.

Ίδιο το σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο του παιχνιδιού, με τους πρωταθλητές να φτάνουν στο +6 για τρεις φορές, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με βραχύ προβάδισμα 1 πόντου, 34-33, χάρη στον καυτό Δαβιλά που πέτυχε 12 πόντους. Από κοντά ακολουθούσαν οι West Kings τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σταυρούλη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους και τον Πεζούλα να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μαρφαντά έσφιξε την άμυνά του και με δράστες στην επίθεση τους Φωτόπουλο (5π), Σταυρούλη (3π) και Πεζούλα (3π), βρέθηκε στο +7, 40-47. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 4, 46-50, με τον Παναγιώτη Αναστόπουλο να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 46-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι West Kings κυριάρχησαν κατά κράτος και με τους Πεζούλα – Σταυρούλη να φωνάζουν παρών με 7 πόντους έκαστος, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 57-68. Ξέμεινε από δυνάμεις στο φινάλε ή ομάδα του Ευριπιώτη και έτσι οι 7 πόντοι του Δαβιλά και οι 4 του Παναγάτου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/22 βολές, 16/46 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 17/26 βολές, 18/44 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 4 τάπες και 13 λάθη.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Δαβιλάς με 24 πόντους (double-double), 5/6 βολές, 5/15 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη. Mvp των West Kings ο Πεζούλας με 20 πόντους, έχοντας 5/6 βολές, 3/8 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 24 (3), Σταμάτης, Αναστόπουλος Π. 8, Μπραντίτσας 5, Ρουμελιώτης 3 (1), Παναγάτος 4, Δεληγιώργης 2, Βασιλόπουλος 11

West Kings (Μαρφαντάς): Τσεμπέρης Γ. 2, Κυρμίζογλου 5, Πεζούλας 20 (3), Τσεμπέρης Β., Χριστοδούλου, Καραγκούνης, Καραγιάννης, Δακουτρός 11, Αναστόπουλος Γ. 2, Φωτόπουλος 8, Σταυρούλης 20 (2)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των West Kings στο δεύτερο ημίχρονο!