01/11/2021
Wolves 17 16 15 21 - 69 -
Δαλάι Κλάμα 8 9 8 20 - 45 -

Οι Wolves είναι ακόμα οι πρωταθλητές!

Σε ένα παιχνίδι που δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση, οι Wolves επικράτησαν εύκολα των Δαλάι Κλάμα με 69-45 και πέτυχαν την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ οι Δαλάι Κλάμα γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από δύο θετικά αποτελέσματα.
Μονόλογος των γηπεδούχων η πρώτη περίοδος αφού οι Δαλάι Κλάμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού δεν φάνηκε να μπορεί να σταματήσει το συγκρότημα του Τύρου. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά και το 4-5 (3′) οι Wolves έτρεξαν σερί 13-0, έκαναν το σκορ 17-5 με το δεκάλεπτο να λήγει 17-8 μετά από τρίποντο των Δαλάι Κλάμα. Από έξι πόντους είχαν Τσώλης και Δασκαλούδης για τους Wolves, από τρεις οι Σωτηράκης και Μπέης για τους Δαλάι Κλάμα.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου άλλο ένα σερί των Wolves ανέβασε πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με το σκορ να γίνεται 24-8 (12′). Οι Δαλάι Κλάμα έβγαλαν αντίδραση, κράτησαν άποντους τους Wolves για τέσσερα, διάστημα στο οποίο πέτυχαν οχτώ πόντους για να μειώσουν σε 24-16 (16′). Όμως οι Wolves πήραν πάλι μπρος και το ημίχρονο έληξε 33-17 υπέρ τους με τους Τύρο και Δασκαλούδη να βάζουν από τέσσερις πόντους, ενώ για τους Δαλάι Κλάμα ξεχώρισε ο Ντεμελής με τρεις.
Καλό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες στο, τρίτο δεκάλεπτο, αφού έβρισκαν συχνά στόχο και έφτασαν στο σημείο να ανταλλάζουν καλάθια με το σκορ να γίνεται 39-25 (24′). Πάλι όμως μία αγωνιστική καθίζηση των Δαλάι Κλάμα επέτρεψε στους Wolves να τρέξουν 9-0 σερί μέχρι το τέλος για το 48-25. Ο Τσώλης πρώτος σκόρερ με έξι πόντους για τους γηπεδούχους, ο Χρυσάνης έβαλε τέσσερις για τους τυπικά φιλοξενούμενους.
Οι Δαλάι Κλάμα μπήκαν στην τελευταία περίοδο δίχως να έχουν να χάσουν κάτι και έτρεξαν σερί 2-8 για το 50-33 (33′). Οι Wolves βρήκαν στόχο σε εκείνο σημείο από την περιφέρεια τους, ανέβασαν πάλι την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 60-37 (37′) και τελικά πήραν την νίκη με 69-45. Ο Τσώλης είχε οχτώ πόντους και ο Παναγιωτόπουλος έξι για τους νικητές, ο Σωτηράκης είχε εφτά και ο Ντεμελής πέντε για τους ηττημένους.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Ηλίας Τσώλης με 19 πόντους έχοντα 8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 8 ριμπάουντ και 2 λάθη. Ο Άρης Χατζάκης καλύτερος των Δαλάι Κλάμα με 8 πόντους έχοντας 3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.
Συνολικά οι Wolves είχαν 23/45 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 5/14 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη. Οι Δαλάι Κλάμα είχαν 11/33 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 8/17 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη και 4 κοψίματα .
Wolves (Τύρος): Δασκαλούδης 15 (9ρ 6ασ), Αλέξης 7 (11ρ 1τρ), Φιλοκώστας  13 (7ρ 1τρ), Παναγιωτόπουλος 11 (10ρ 3τρ), Τύρος 4, Τσώλης 19 (8ρ 1τρ).
Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 2, Χατζάκης 8 (11ρ), Μπέης 6 (1), Ντεμελής 10 (1), Μάγος 2, Χρυσάνης 6 (7ρ), Σωτηράκης 11 (3).
Τι μας άρεσε: Η ολοκληρωτική υπέροχη των πρωταθλητών.