20/06/2023
Brothers United 6 14 18 12 - 49 -
Golden Boys 20 8 20 12 - 60 -

Οι Χαχάμηδες γιόρτασαν με νίκη!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena οι Golden Boys γιόρτασαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα γενέθια των αδερφών Χαχάμη, επικρατώντας των αήττητων Brothers United με 49-60 και συλλέγοντας την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζονται για την πρόκριση στα QuarterFinals της Summer Evolution League. Μακριά από τον καλό της εαυτό βρέθηκε η ομάδα του coach Μαρκάτου που στερήθηκε των υπηρεσίων τους αρχισκόρερ της, Παύλου Κουτουζή. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν στο παρκέ οι Golden Boys, χτίζοντας από νωρίς σημαντική διαφορά και εκμεταλλευόμενοι πλήρως το μουδιασμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων. Β. Χαχάμης (9π.), Α. Χαχάμης (6π.), Μπάστας (3π.) και Δαπόλας (2π.) πέτυχαν τα πρώτα καλάθια για τους μετέπειτα νικητές, ενώ η ομάδα του Καράμπελα βρέθηκε σε δύσκολη θέση, παρά την προσπάθεια των Κανελλόπουλου (4π.) και Μπιτζή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 6-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Brothers έβγαλαν αντίδραση, βρίσκοντας λύσεις με μεγαλύτερη συνέπειτα, χάρη στους Κατραντζή (5π.), Κανελλόπουλο (4π.), Αβούρη (3π.) και Μπιτζή (2π.). Στην αντίπερα όχθη, τα αδέρφια Χαχάμη κράτησαν τους Golden Boys σε αυτό το διάστημα, το οποίο ήταν και το λιγότερο παραγωγικό (8 πόντοι) για εκείνους. Σκορ ημιχρόνου, 20-28.

Μετά την ανάπαυλα, οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό, προσφέροντάς μας όμορφο θέαμα και με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-20. Στη ζώνη του λυκόφωτος βρέθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης, πετυχαίνοντας 12 πόντους και έχοντας για άξιους συμπαραστάτες τους Δαπόλα (5π.) και Β. Χαχάμη (3π.). Από πλευράς Brothers, ο Κατραντζής (11π.) ήταν το αντίπαλο δέος, οδηγώντας επιθετικά τους γηπεδούχους που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -10. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Brothers ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους και πίεσαν για την ανατροπή, με τους Κανελλόπουλο (5π.), Πίτο (3π.) και Αβούρη (3π.) να ξεχωρίζουν. Το νέο επιθετικό κρεσέντο του Βασίλη Χαχάμη (11π.) ωστόσο, απλοποίησε την κατάσταση για τους Golden Boys, οι οποίοι έφτασαν τελικά στη νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brothers United είχαν 12/40 δίποντα, 6/31 τρίποντα και 7/13 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι Golden Boys είχαν 7/31 δίποντα, 11/31 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Χαχάμης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 2/9 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κανελλόπουλος με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/16 δίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Brothers United (Μαρκάτος) : Αβούρης 9 (3), Κανελλόπουλος 13, Καράμπελας, Κατραντζής 16 (3), Κόντος 2, Μπιτζής 6, Πίτος 3.

Golden Boys (Χαχάμης) : Δαπόλας 7, Κούγιας 1, Λαλιώτης, Μπάστας 3 (1), Σκλαβενίτης, Χαχάμης Α. 23 (3), Χαχάμης Β. 26 (7).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των νικητών.