31/03/2024
Indians 15 23 18 10 - 66 -
Greek Freaks 19 14 18 19 - 70 -

Πήραν το μέγιστο οι Greek Freaks!

Μικρό προβάδισμα ανόδου στην Master League απέκτησαν οι Greek Freaks, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 της Evolution League κέρδισαν δύσκολα τους Indians με 66-70 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Ανώτεροι εμφανίστηκαν οι Greek Freaks στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Καρατζή, άλλους τόσους του Παρίσου και τριποντάκι του Σκάγκου, προηγήθηκαν με 10-17, 1:00 για τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το δίδυμο Ελευθεριάδη - Βασσάλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα, κρατώντας έτσι τη διαφορά στους 4, 15-19!

Στη δεύτερη περίοδο οι Indians επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό, βρέθηκαν μέχρι και στο +10, 34-24, και τελικά με show του Πολύζου με 11 πόντους, δύο τρίποντα του Βασσάλου και 4 πόντους του Μητσάκου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 38-33. Ο Καρατζής συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης των φιλοξενούμενων και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 6 νέους πόντους, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Διαθεσόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μήνα είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 6 ακόμη πόντους του Βασσάλου, 5 του Μπαλτά και 4 του Πολύζου, βρέθηκε για πρώτη φορά στο +11, 53-42, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Πρόλαβε να απαντήσει η παρέα του Υφαντόπουλου και με 7 πόντους του Παρίσου, 5 του Διαθεσόπουλου και 4 του Καρατζή, μείωσε εκ νέου στους 5, 56-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Greek Freaks αποφάσισαν να τα δώσουν όλα για την ανατροπή και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Προσελέντη με 10 πόντους, αλλά και βοήθειες των Διαθεσόπουλου, Καρατζή και Παρίσου, έφυγαν με το μεγάλο διπλό με 66-70 από την Ζωφριά. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα επιθετικά οι "Ινδιάνοι", με τους Πολύζο και Μητσάκο να ξεχωρίζουν με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Πολυτιμότερος των Indians ο Μητσάκος με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Betsson MVP των Greek Freaks ο Καρατζής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 5/7 βολές, 7/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

Indians (Μηνάς - Τσίτσιρας): Βασσάλος 17 (4), Ελευθεριάδης 6 (2), Ζήσης, Μαμάκος, Μητσάκος 10, Μπακάλης 5 (1), Μπάρδης, Μπαλτάς 5 (1), Πολύζος 20 (1), Πουλοκέφαλος 3

Greek Freaks (Προσελέντης): Διαθεσόπουλος 11 (1), Καρανδρέας, Καρατζής 19,  Κούβαρης 2, Προσελέντης 14 (2), Παρίσος 18 (2), Σκάγκος 3 (1), Υφαντόπουλος 3

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε των Greek Freaks!