26/06/2020
Γέροντες 8 20 18 7 - 53 -
Kasonic Beers 23 17 14 10 - 64 -

Όλα για όλα οι Kasonic Beers!

Χωρίς βαθμολογική απώλεια θα πάνε στο παιχνίδι της χρονιάς κόντρα στους Hurricanes οι Kasonic Beers, καθώς αν και μόλις 6 κατάφεραν να κερδίσουν δύσκολα τους μαχητικούς Γέροντες με 53-64 στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Kasonic Beers στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Γιώργου Ζυγούρη και άλλους 8 του Προσηλιακού, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 8-23. Ο Πέτρος και ο Σταύρος Δαουτάκος μαζί με τους Καλάβρια – Καρέλο ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι Γέροντες κατάφεραν να περιορίσουν τον αντίπαλο και με 13 πόντους του Σταύρου Δαουτάκου και 5 του Πέτρου Δαουτάκου, παρέμειναν όρθιοι. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, χάρη σε 6 πόντους του Παπαδόπουλου, 5 του Προσηλιακού, 3 του Σελίμη και τριποντάκι του Γιώργου Ζυγούρη.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους ασπρόμαυρους να παλεύουν να παραμείνουν κοντά στο σκορ και τις Μπύρες να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 46-54, με τον Γιώργο Ζυγούρη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 7 πόντους και τον Παπαδόπουλο να προσθέτει 4. Ο Σταύρος Δαουτάκος με 9 πόντους και ο Καρέλος με 5 ήταν αυτοί που ηγήθηκαν της επίθεσης των Γερόντων σε εκείνο το κομμάτι της αναμέτρησης. Σκορ τρίτης περιόδου 46-54!

Η αντεπίθεση των Γερόντων συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου με τρίποντη βόμβα του Σταύρου Δαουτάκου και καλάθι του Λομπαρδή, πλησίασαν απειλητικά στους 3, 51-54. Κάπου εκεί, όμως, οι Kasonic Beers έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές τους και με δράστες στην επίθεση τους Μιχάλη Ζυγούρη (4π), Προσηλιακό, Παπαδόπουλο και Σελίμη, έφτασαν στη νίκη με 53-64!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/10 βολές, 18/51 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 7 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/26 βολές, 21/45 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Γερόντων ο Σταύρος Δαουτάκος με 27 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 7/15 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 3 μπλοκ. Κορυφαίος των Kasonic Beers ο Σελίμης με 6 πόντους, έχοντας 2/7 βολές και 2/5 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη.

Γέροντες (Γεροντίδης): Δαουτάκος Σ. 27 (3), Γεροντίδης, Καλάβριας 2, Καρέλος 11, Πετούσης 2, Κουτσιούκης, Λομπαρδής 4, Δαουτάκος Π. 7 (1)

Kasonic Beers (Ζυγούρης Μ.): Σελίμης 6, Προσηλιακός 17 (2), Ζυγούρης Μ. 6, Παπαδόπουλος 13, Ζυγούρης Γ. 18 (2), Γκόνης 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Γερόντων και η διαχείριση του αγώνα από τους Kasonic Beers!