21/01/2024
Singular Logic 14 12 18 19 - 63 -
RBD Indians B.C 9 6 14 12 - 41 -

Όλα κύλησαν ωραία για τη Singular Logic!

Ένα άνετο βράδυ είχε η Singular Logic η οποία κατάφερε να ξεπεράσει εύκολα το εμπόδιο των Indians με 63-41. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έτσι κατάφεραν να αφήσουν πίσω την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής και να φτάσουν το ρεκόρ τους στο 10-8. Οι Indians από την άλλη δε διανύουν καλή περίοδο, μιας και αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη ήττα τους και 10η συνολικά (5-10).

Η Singular Logic πήρε το προβάδισμα στις αρχές του παιχνιδιού και βρέθηκε στο 6-3. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τα καλάθια των Ιωακειμίδη και Τριαντάφυλλου, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι πήραν το «τιμόνι» και δεν το άφησαν μέχρι το φινάλε. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Singular Logic βρισκόταν στο +5 με το σκορ να δείχνει 14-9.

Οι Indians έμειναν «άσφαιροι» επιθετικά, κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτιάξουν ένα σερί και να ξεφύγουν στο 22-11. Ο Αναστασόπουλος πήρε πρωτοβουλίες επιθετικά, οι οποίες έφεραν αποτέλεσμα, ενώ από την άλλη πλευρά ο Αρβανίτης ήταν εκείνος που πάλευε για τους Indians, οι οποίοι σκόραραν μόλις 6 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 26-15.

Η διαφορά έμεινε σε διψήφια επίπεδα και στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Καλογεράκος, Ιγκνιάτοβιτς και Καραχάλιος ήταν εκείνοι που κράτησαν τον καλό ρυθμό στην επίθεση της Singular Logic. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ και πίσω από τα 6,75 και έτσι το σκορ είχε ξεφύγει πλέον στο 42-25. Στο τέλος της τρίτης περιόδου η Singular Logic είχε στα χέρια της ένα υπέρ της +15(44-29).

Οι Indians δεν έβρισκαν τρόπο ώστε να περιορίσουν τους αντίπαλους παίκτες και λεπτό με το λεπτό στην τέταρτη περίοδο οι ελπίδες χάθηκαν. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν καλά το προβάδισμά τους, ενώ τα χέρια «λύθηκαν» κάπως στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να χαλαρώνουν και έτσι το τελικό σκορ έγραψε 63-41.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Αναστασόπουλος με 19 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ. Από τους Indians ξεχώρισε ο Αντώνης Αρβανίτης με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Η Singular Logic μέτρησε 17/49 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 8/18 βολές, 60 ριμπάουντ, αλλά και  13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 14 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Indians είχαν 18/48 δίποντα, 1/22 τρίποντα, 2/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, όπως και 7 κλέψιματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Singular Logic (Ντουμάνης): Καραχάλιος 9(9ρ.), Ιγκνιάτοβιτς 7(11ρ.), Αναστασόπουλος 19(7ρ.), Καλογεράκος 10(7ρ.), Παλιοκώστας, Θεοχάρης, Μαρίνος, Παπαευαγγέλου 8(5ρ.), Παπακώστας 7(7ρ.), Σακογιάννης 3(6ρ.)

RBD Indians (Κρητικός): Κάμπρας 6(7ρ.), Κουρκούρης 4(6ρ.), Ιωακειμίδης 9(3ρ.), Αρβανίτης 8(7ρ.), Μπουρίτης 6(5ρ.), Γάκος 4(4ρ.), Ζέζας, Κρητικός, Τριαντάφυλλος 4(9ρ.)

Τι μας άρεσε: Ο τρόπος με τον οποίο οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους.