21/11/2019
Phoenix Bums 15 13 12 14 - 54 -
Tebelwolves 16 5 10 16 - 47 -

Όλα ωραία! Γύρισε ο Μοίρας!

Επιστροφή στις νίκες για τους Phoenix Bums στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν των μαχητικών Tebelwolves με 54-47 στο κλειστό του Κολωνού, με τον Ηλία Μοίρα να επιστρέφει ορεξάτος, βγαίνοντας mvp με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Οι Tebelwolves κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, όταν και προηγήθηκαν με 0-7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-16, χάρη σε 7 πόντους του Χαρικιόπουλου και 5 του Μασοκώστα. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Αξαμπανόπουλος και Παπαντωνίου με 5 πόντους έκαστος, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε ο Λάσπας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Phoenix Bums ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους, έτρεξαν 13-0 σερί και έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 28-16, με τον Καραγιάννη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Μοίρα 3. Το μόνο που κατάφερε η παρέα του Καρπούζου, πριν την ανάπαυλα, ήταν να ρίξει την διαφορά στους 7, 28-21, μετά από τριποντάκι του Καραγρηγορίου και καλάθι του Μασοκώστα μέσα από την ρακέτα.

Με προσωπικό show του Μοίρα με 8 συνεχόμενους πόντους και 4 του Παπαντωνίου, οι Αλήτες διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 9 πόντων, 40-31. Τα τρίποντα των Μασοκώστα και Καρπούζου ήταν αυτά που διατήρησαν ζωντανούς τους “Λύκους” σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 40-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και με δράστες τους Αξαμπανόπουλο (6π) και Αβαρκιώτη (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 54-47. Δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά οι Tebelwolves, παρά τους 6 πόντους του Χαρικιόπουλου, τους 6 του Μασοκώστα και το τριποντάκι του Γεράνιου.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 15/40 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/7 βολές, 10/42 δίποντα και 8/25 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν μόλις 6 λάθη.

Mvp των Phoenix Bums ο Μοίρας με 11 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 2/7 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ,  μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Tebelwolves ο Μασοκώστας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή, 5/10 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ , έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Παπαντωνίου 11 (2), Καραγιάννης 6, Μπαλτζόγλου 2, Μοίρας 11 (2), Αξαμπανόπουλος 11, Κατσαριώτης 4, Αβαρκιώτης 4, Κοβάτσος 2, Λάσπας 3 (1)

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Παπαγεωργίου 5, Καραγρηγορίου 5 (1), Χαρικιόπουλος 15 (3), Μασοκώστας 16 (2), Καραδήμας, Καρπούζος 3 (1), Γεράνιος (1), Ραβανόπουλος

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Bums, όσο και το πείσμα των Tebelwolves!