02/12/2019
Old Firm BC 10 16 15 16 - 57 -
Singular Logic 11 7 15 11 - 44 -

Old Firm, New Win!

Στα χρώματα της Old Firm βάφτηκε το ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της D2-League, καθώς επικράτησε δίκαια της Space Hellas II με 57-44 στο κλειστό του Κολωνού και πήγε στο 4-1 ρεκόρ!

Αν και βρέθηκε δύο φορές στο -5, 5-0 & 7-2, στο ξεκίνημα της συνάντησης, η Space Hellas έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ούσα σε θέση οδηγού με 10-11, με τον Παπαευαγγέλου να πετάει φωτιές με 9 πόντους και τον Παλιοκώστα να προσθέτει 2. Το δίδυμο Μουγκαράκη – Ντραγκόντι τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα, με τον Παναγάκο να συνδράμει άλλους 2.

Αν και βρέθηκε δύο φορές στο -5, 5-0 & 7-2, στο ξεκίνημα της συνάντησης, η Space Hellas έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ούσα σε θέση οδηγού με 10-11, με τον Παπαευαγγέλου να πετάει φωτιές με 9 πόντους και τον Παλιοκώστα να προσθέτει 2. Το δίδυμο Μουγκαράκη – Ντραγκότι τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα, με τον Παναγάκο να συνδράμει άλλους 2.

Στην δεύτερη περίοδο η Old Firm επέβαλε τον δικό της ρυθμό στο ματς, έχτισε διψήφια διαφορά, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 26-18, χάρη σε 7 πόντους του Τρωγάδα και δύο τρίποντες βόμβες του Ντραγκότι. Μόνος του συνέχιζε να παλεύει επιθετικά για τους φιλοξενούμενους ο Παπαευαγγέλου, καθώς πέτυχε και τους 7 πόντους της ομάδας του, φτάνοντας έτσι τους 16!

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν το τρίτο, με την Space Hellas II να πλησιάζει στο καλάθι, 28-26, και την Old Firm να παίρνει εκ νέου αέρα 8 πόντων, 41-33, έπειτα από 4 πόντους του Μουγκαράκη και άλλους τόσους του Παναγάκου. Την ομάδα του Καπόπουλου κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι 7 νέοι πόντοι του Παπαευαγγέλου και οι 4 του Παλιοκώστα. Σκορ τρίτης περιόδου 41-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κανελλόπουλου διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και με τους Παναγάκο (7π) – Μουγκαράκη (5π)  να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασε στη νίκη με 57-44 Πάλεψαν για την ανατροπή οι γαλανόλευκοι στα τελευταία λεπτά, ωστόσο οι 7 νέοι πόντοι του Παπαευαγγέλου και οι 3 του Δευτεραίου δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 15/40 δίποντα και 7/23 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/23 βολές, 14/46 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Mvp της Old Firm ο Παναγάκος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 5/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος της Space Hellas II ο Παπαευαγγέλου με 30 (!), έχοντας 9/13 βολές, 9/19 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη με την σειρά του.

Old Firm (Κανελλόπουλος): Σανταμούρης, Μουγκαράκης 14 (3), Λεμονιάς 1, Κούτσικος 5, Παναγάκος 13 (1), Λίτσας 2, Αναρχουλής, Ντραγκότι 13 (3), Τρωγάδας 9

Space Hellas II (Καπόπουλος): Μπόσκος 2, Παπαευαγγέλου 30 (1), Καρζής, Καραφώτης 2, Παλιοκώστας 7, Δευτεραίος 3

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό buzzer beater του Παναγάκου στο φινάλε του αγώνα!