22/05/2023
Old Firm BC 15 17 9 19 - 60 -
Green Rose BC 11 11 15 9 - 46 -

Old Firm για playoff!

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα για περίπου 30' όμως η Old Firm με μεγάλα σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησε του Green Rose και έκανε τρεις τις νίκες της στην Summer Development League.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Καλαμπάκο, η Old Firm ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 15-11 στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Τρσγουστή στο ζωγραφιστό και τις διεισδύσεις του Τριτάκη και παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο αρχίσαν να βρίσκουν ρυθμό και να παίζουν όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα. Με τον Ντραγκότι να βρίσκει το χέρι του από την περιφέρεια και τον Μουγκαράκη να συνεισφέρει σημαντικά, η Old Firm "έχτισε" διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (32-22) και έκανε αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι "πράσινοι" με τα τρίποντα των Καναβάρου και Τριανταφυλλόπουλου κατάφεραν να.. ρίξουν προσωρινά την διαφορά, όμως το -10 τους έβαζε σε... περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Τριτάκη, Δημητρόπουλο και Καναβάρο, το Green Rose φώναξε παρών στην αναμέτρηση καθώς ισοφάρισε σε 37-37, 2' πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Το μόνο που κατάφερε η... υπνωτισμένη Old Firm ήταν να κάνει το σκορ 41-37 χάρη στα καλάθια των Σανταμούρη και Ντραγκότι, ξέροντας όμως ότι ο αντίπαλος έχει πλησιάσει αισθητά.

Με τρίποντες "βόμβες" των Ντραγκότι και Μουγκαράκη στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, η Old Firm απέκτησε και πάλι διψήφιο προβάδισμα και όλα πήραν τον δρόμο τους. Το Green Rose δεν κατάφερε να κάνει και δεύτερη... υπερπροσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς, ο Τριτάκης ξέμεινε από δυνάμεις και η τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα ήρθε δίκαια. Η Old Firm από την άλλη μεριά, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1 και έβαλε τις... βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Summer League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μακρής με 2 πόντους και 20 ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 13/35 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/34 δίποντα, 5/23 τρίποντα και 13/23 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 8 ασίστ.

Old Firm: Ανδρεάδης, Καλαμπάκος 22 (3), Κανελλόπουλος, Κούτσικος 5 (1), Μακρής 2, Μουγκαράκης 7 (1), Ντραγκότι 22 (4), Σανταμούρης 2, Σταυρακάκης

Green Rose: Βαχαβιώλος, Δημητρόπουλος 5, Κανίνιας 3, Καναβάρος 8 (2), Τραγουστής 2, Τριανταφυλλόπουλος 3 (1), Τριτάκης 25 (2)

Τι μας άρεσε: Το ξέσπασμα της Old Firm στο τέταρτο δεκάλεπτο.