22/12/2021
Spartans BC 11 14 7 13 - 45 -
Los Lampriniers 20 17 16 11 - 64 -

Όλη η Λαμπρινή στο πόδι!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Los Lampriniers, καθώς στην καλύτερη φετινή εμφάνισή τους κέρδισαν εύκολα την πεντάδα των Spartans με 45-64 και με την ολοκλήρωση της ένατης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου της D2-League βρίσκονται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Los Lampriniers, καθώς με 6 πόντους του Γκόλια και βοήθειες των Γρύλλη, Ευγενεία και Αντωνόπουλο που πρόσθεσαν από 4 πόντους ο καθένας, προηγήθηκαν με 11-20. Ο Τσούμας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Οικονόμου και Γαλαριώτης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με 8 πόντους του Ευγενεία και έμμεσο τρίποντο του Βαμβακά, οι μοβ βρέθηκαν μέχρι και στο +14, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων, 25-37. Τους Spartans κράτησε όρθιους στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Οικονόμου, πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Τσούμας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Los Lampriniers, όταν με 4 νέους πόντους του Γρύλλη, 3 του Ευγενεία και τρίποντο του Γκόλια, ξέφυγαν στους 21 πόντους, 32-53. Δεν μπόρεσε η πεντάδα των Σπαρτιατών να βγάλει κάποια αντίδραση σε εκείνο το σημείο, με τους Οικονόμου και Σάσσαρη να έχουν από ένα τρίποντο ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 32-53!

Με την διαφορά στους 21 πόντους, 32-53, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι η παρέα του Ρίζου έφτασε εύκολα στη νίκη με 45-64, έπειτα από 6 ακόμη πόντους του Γρύλλη και τρίποντο του Βαμβακά. Για τους ασπρόμαυρους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σάσσαρης και Γαλαριώτης με δύο τρίποντα ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 7/31 δίποντα και 8/35 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/7 βολές, 27/65 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Spartans ο Σάσσαρης με 9 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Los Lampriniers ο Ευγενείας με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 8/19 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Spartans (Σάσσαρης Θ.): Τσούμας 11 (2), Κουφόγιωργας 1, Σάσσαρης Π. 9 (3), Γαλαριώτης 8 (2), Οικονόμου 16 (1)

Los Lampriniers (Ρίζος): Σκούρτας 6, Ευγενείας 17, Θωμόπουλος 2, Γρύλλης 14, Κοκόλης, Βαμβακάς 8 (1), Αποστόλου 4, Γκόλιας 9 (1), Αντωνόπουλος 4

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Los Lampriniers και η εξαιρετική ομαδική δουλειά!