17/01/2024
Sicarios BC 22 24 28 29 - 103 -
Hellas Paper Bears 14 15 18 14 - 61 -

Ολική κυριαρχεία και άνετη επικράτηση για τους Sicarios BC!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι Sicarios BC  μέσω των Γκαβέζου Αντώνη, Γκαβέζου Άρη και Παπασταθόπουλου κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 22-14 έναντι των αξιόμαχων Hellas Paper Bears.

Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Sicarios αύξησαν το σκορ στο 48-29.Οι Γκαβέζος Αντώνης, Γκαβέζος Άρης και Παπασταθόπουλος έδειξαν εξαιρετική απόδοση και αποσπάστηκαν από τους αντιπάλους τους. Οι Hellas Paper Bears ήταν αντιμέτωποι με μια δύσκολη πρόκληση, καθώς προσπάθησαν να επανέλθουν στον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Sicarios BC συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με τον Πασχαλίδη, Σκανδάλη και Παπαθανασίου να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Hellas Paper Bears βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Καζή και του Γιαννούλη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 74-47.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Hellas Paper Bears δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Sicarios BC έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει την νίκη με το τελικό 103-61.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Γκαβέζος ο οποίος πέτυχε άγγιξε το Triple Double έχοντας 21 πόντους και 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Hellas Paper Bears ξεχώρισε ο Σοφοκλής Καζής οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 24 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Γκαβέζος Αρ. 26(6), ΓκαβέζοςΑντ. 21(5), Μαρκίδης 4, Παπαθανασίου 13, Παπασταθόπουλος 20(3), Πασχαλίδης 10(1), Σκανδάλης 9(3)

Hellas Paper Bears: Γιαννούλης 15(3), Γρίβας 2, Καζής 24(1), Καραγκούνης 4, Μπίλιος, Νικηφόρος 2, Παπαπασχάλης, ΠολυχρονιάδηςΧ. 8(2),  ΠολυχρονιάδηςΘ. 2, ΠολυχρονιάδηςΙ., Φαρμάκης 4