14/12/2022
Miami Heets 12 25 19 15 - 71 -
Basket Maniacs 17 14 15 16 - 62 -

Όλο και ανεβαίνουν οι Miami Heets!

Στην τέταρτη θέση του δευτέρου ομίλου της Evolution League ανέβηκαν οι Miami Heets, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν τους Basket Maniacs με 71-62 στο κλειστό του ΣΕΦ και πήραν το πέμπτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Basket Maniacs στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Κεραμάρη, 5 του Negrin και 4 του Καλαμιώτη, προηγήθηκαν με 12-17. Η περιφέρεια ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους Ριζόγλου, Δρίτσα και Σωτηρέλλο να ευστοχούν έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Στην δεύτερη περίοδο οι Miami Heets κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς και με 7 πόντους του Δρίτσα, 6 του Σωτηρέλλου, 4 του Τζουβανάκη και βοήθειες των Ριζόγλου - Γιαννίρη, έχτισαν διψήφια διαφορά 11 πόντων, 32-21, 4:00 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 6, 37-31, με τον Κεραμάρη να σκοράρει ακόμη 6 πόντους και τον Negrin να προσθέτει 4.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Σάμιου είχε τον έλεγχο του αγώνα και με 8 πόντους του Ριζόγλου, 4 του Δρίτσα και άλλους τόσους του Μαρινάκη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 56-46. Τους Basket Maniacs κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 7 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Κεραμάρης, ενώ από 3 είχαν οι Χατζάκης και Καλαμιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Σωτηρέλλου, Γιαννίρη και Δρίτσα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 71-62. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε να γυρίσουν το ματς οι "Μανιακοί", ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Κεραμάρη, Καλαμιώτη και Negrin.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/27 βολές, 16/41 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/33 βολές, 14/30 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 27 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Betsson mvp των Miami Heets ο Δρίτσας με 18 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 4/10 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Κεραμάρης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 10/13 βολές, 8/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 5 λάθη και είχε 1 τάπα.

Miami Heets (Σάμιος): Γιαννίρης 7 (2), Δρίτσας 18 (2), Ταγματάρχης 1, Ισμαήλος, Μαρινάκης 8, Πιτούλης 2, Ριζόγλου 15 (3), Σωτηρέλλος 16 (2), Τζουβανάκης 4

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Κεραμάρης 26, Σασσάς, Στασινόπουλος, Negrin 12 (3), Καλαμιώτης 14 (1), Δημητριάδης 2, Χατζάκης 8

Τι μας άρεσε: Ο λαός των Miami Heets στην live μετάδοση στο κανάλι της διοργάνωσης στο YouTube!