27/11/2022
RBD Σπάρτανς 11 18 23 23 - 75 -
Ανακασιακός 12 10 10 11 - 43 -

Όλο και ανεβαίνουν οι Spartans!

Τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Spartans στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τον Ανακασιακό με 75-43 και βρίσκονται μόνοι στην τέταρτη θέση!

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Ανακασιακός στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Μπαλού και τρίποντα των Κάρλου - Ζήρου, προηγούταν με 6-11, 2:30 για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν μειώσουν στον πόντο, 11-12, με τον Γκλιάτη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους και τον Φραγκούλη να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Spartans βρήκαν τα πατήματά τους και με 5 πόντους του Γκλιάτη, 4 του Ζαγοραίου και 3 του Νούκε, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 29-22. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Τζομπανάκη και το τρίποντο του Αντωνίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι κυανέρυθροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 8 πόντους του Νούκε, 6 του Ζαγοραίου, 6 του Κολέγκα και τρίποντο του Φραγκούλη, ξέφυγαν στους 20, 52-32. Δεν μπόρεσε το συγκρότημα του Χαλεπάκη να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Αλεξίου. Σκορ τρίτης περιόδου 52-32!

Με την διαφορά στους 20 πόντους, 52-32, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Σπάρτακο και έτσι οι "Σπαρτιάτες" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 75-43, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Ζαγοραίου, Παντελάκη και Γκλιάτη. Για την ομάδα από την Ανάκασα στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Ζήρος, Καραμάνης και Τζομπανάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 26/53 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 12/45 δίποντα και 4/14 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson mvp των Spartans ο Κολέγκας με 8 πόντους, έχοντας 4/8 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τον Ανακασιακό ο Ζήρος με 9 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 3/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Spartans (Γκλιάτης): Ζαγοραίος 20 (2), Γκλιάτης 14, Κολέγκας 8, Νούκε 13, Πατσός 4, Παντελάκης 6, Τσατόβ 2, Φραγκούλης 8 (2)

Ανακασιακός (Χαλεπάκης): Αλεξίου 6, Αντωνίου 3 (1), Ζήρος 9 (1), Καμζέλας 3, Καραμάνης 4, Κατσίκας, Μπαλός 6, Τζομπανάκης 11 (1), Κάρλος 3 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Spartans στο δεύτερο ημίχρονο!