14/01/2023
Salo Nics 23 17 9 23 - 72 -
Monstars 13 8 23 17 - 61 -

Όλο και ανεβαίνουν οι Salo Nics!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Salo Nics οι οποίοι χάρης το γρήγορο παιχνίδι τους αλλά και την μεγάλη τους ευστοχία κατάφεραν όχι μόνο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους αλλά και να πάρουν μια σημαντική διαφορά 10 πόντων από πολύ νωρίς. Οι Mostars μουδιασμένοι ακόμα από το ξεκίνημα μπόρεσαν να πετύχουν 13 πόντους και να μείνουν κοντά στο σκορ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς καθώς ο Λιούκας για τους Salo Nics θα είναι αυτός ο οποίος θα πιέσει τους αντιπάλους , θα πάρει τις προσπάθειες και θα πετύχει αρκετούς πόντους. Οι Mostars από την άλλη δεν έχουν βρει ακόμα τα πατήματά τους αλλά και τον τρόπο να σταματήσουν τον Λιούκα και έτσι θα περιοριστούν μόνο στους 8 πόντους δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Salo Nics να ξεφύγουν στο σκορ.

Τα πάντα όμως θα αλλάξουν στο τρίτο δεκάλεπτο στο οποίο οι Mostars μπαίνοντας με τελειώς άλλη νοοτροπία στο γήπεδο παίζοντας πιο δομημένα και με συνοχή θα μειώσουν σε μεγάλο βαθμό την διαφορά η οποία θα φτάσει στους 5 πόντους. Σημαντικός ήταν ο Αμπατζής ο οποίος χάρης στα τρίποντά του έφερε το ματς σχεδόν στα ίσα. Επιπλέον η άμυνα των Mostars ήταν αυτή η οποία οδήγησε τους Salo Nics να πετύχουν μόλις 9 πόντους.

Όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο στην οποία είδαμε μια πραγματική μάχη ανάμσα στις δύο ομάδες καθώς και οι δύο θέλανε όσο τίποτα να πάρουν την νίκη. Οι Mostars προσπάθησαν να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό βάζοντας όσα περισσότερα σουτ μπορούσαν , όμως οι Salo Nics ήταν αυτοί οι οποίοι κέρδισαν στις λεπτομέρειες και έτσι πήραν και την νίκη με τελικό σκορ 72-61.

MVP του αγώνα είναι ο Κωνσταντίνος Λιούκας ο οποίος πέτυχε double double με 35 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Mostars άξιος αναφοράς είναι ο Αναστάσιος Αμπατζής ο οποίος πέτυχε 30 πόντους καθώς είχε και 4 ασίστς.

Salo Nics: Λιούκας 35 (2) , Τριανταφύλλου , Τσούγκας , Τάσσιος 8 , Στεργιόγλου , Κεπαπτσόγλου , Κούκης Α. 14 (2) , Κριθαράκης 2 , Κουκης Ι. , ΤΕΝΤΣΟΣ 13 (3)

Monstars: Αμπατζής 30 (6) , Πετάβρατζης 6 , Στράντζαλης 4 , Αγατσιώτης 10 , Τσιαδήμος 1 , Μαραντίδης , Νικολαΐδης 10

Τι μας άρεσε: Η κόντρα μεταξύ των δύο ομάδων