13/02/2024
Tsouvalia 11 15 14 15 - 55 -
L' Ovelha Negra 18 4 7 7 - 38 -

Όλο και πιο κοντά στην σωτηρία τα Tsouvalia!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, τα Tsouvalia πέτυχαν μια σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για να οριστικοποιήσουν την παραμονή τους στην κατηγορία, καθώς όντας ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο υποχρέωσαν τη L’Ovelha Negra με σκορ 55-38!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε εξολοκλήρου στη L’Ovelha Negra, καθώς με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και τους Κοκκινέλη-Κλεφτογιάννη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 11–18. Από την άλλη πλευρά, οι «μπλε» παρουσιάστηκαν αγνώριστοι, χωρίς ρυθμό και με πολλά λάθη! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαντώνης με 5!

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι φάνηκε να ξεμένουν από ιδέες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, καθώς περιορίστηκαν  στους έξι μόλις πόντους! Τα Tsouvalia από την άλλη, ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο, κυριάρχησαν στις δυο πλευρές του γηπέδου και με τους Καλαντζή και Χατζησωκράτη να ανεβάζουν στροφές οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο συν δυο με σκορ 26-24!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Tsouvalia έπαιξαν εκ νέου εκπληκτική άμυνα, καθώς κράτησαν τη Negra κάτω από τους δέκα πόντους, με αποτέλεσμα να κλείσουν την προτελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 40-31! Ο Χατζησωκράτης έκλεισε το συγκεκριμένο διάστημα με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κοψίματα, ενώ 3 είχε ο Σπάθης από την πλευρά των φιλοξενούμενων!

Στο φίνις του παιχνιδιού, οι «μπλέ» όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά κατάφεραν να το αυξήσουν, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία άκρως σημαντική νίκη με σκορ 55–38.

Betsson MVP ο Σοφούλης Χατζησωκράτης με 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κόψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κλεφτογιάννης είχε πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι νικητές είχαν 15/35 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 7/11 βολές, 53 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/46 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 5/8 βολές, 26 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα και 6 λάθη!

Tsouvalia(Κυριακίδης): Καλαντζής 8, Καλύβας 3, Καρδαράς 7, Κοτσιλίνης 2, Κυριακίδης 3, Παπαντώνης 16, Τσουροπλής 4, Χατζησωκράτης 12.

L’Ovelha Negra(Γρηγορόπουλος): Γρηγορόπουλος 6, Καλούδης 5, Κλεφτογιάννης 10, Κοκκινέλης 8, Λημέρης 2, Σηφακάκης, Σπάθης 7.

Τι μας άρεσε :Η άμυνα των νικητών στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού!