21/02/2023
Athens Pistols 14 20 6 14 - 54 -
Aguanile 23 12 6 23 - 64 -

Όλο και πιο κοντά στα playoff η Aguanile!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου για το πρωτάθλημα της Master, η Aguanile στηριζόμενη στους φοβερούς και τρομερούς Ρουκουνάκη, Αξαμπανόπουλο και Μπέη πήραν το ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς επικράτησαν των Athens Pistols με σκορ 54-64. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Θανάσης Μπέης με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Κόκκαλης είχε 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέτυχαν εφτά αναπάντητους πόντους. Ωστόσο η αντίδραση της ομάδας του Γκέκιου ήταν άμεση και συνάμα εντυπωσιακή, καθώς με επιμέρους σκορ 7-23 έκλεισαν το δεκάλεπτο στον συν εννέα με σκορ 14-23. Ο Μπέης με τρία εύστοχα σουτ τριών πόντων ήταν καθοριστικός, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Αξαμπανόπουλου μέσα από το ζωγραφιστό με 6 πόντους , 3 ριμπάουντ και 1 κόψιμο στο ενεργητικό του. Στην αντίπερα όχθη, ο Φασουλάκης  ήταν ο πρώτος σκόρερ των Pistols με 8 πόντους στο παλμαρέ του.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού η μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο Athens Pistols στρίμωξαν τη παρέα του Καλαφάτη στα σχοινιά, νικώντας το δεκάλεπτο με το επιμέρους 12-20. Ο Πατρώνης αποτέλεσε τον κυριότερο λόγο για το ‘’come back’’ της ομάδας του, πετυχαίνοντας 5 πόντους και συνεπικουρούμενος από τους Σαμουήλ, Κόκκαλη και Φασουλάκη βοήθησαν να κλείσουν το ημίχρονο στο μείον ένα με σκορ 34-35. Από την άλλη πλευρά ο Συκαράς με 8 πόντους ηγήθηκε των προσπαθειών της Aguanile στο διάστημα αυτό.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς τελείωσε με συνολική επιθετική συγκομιδή τους δώδεκα πόντους. Ο Καρνάβας πρόσθεσε 6 πολυτιμους πόντους στο ενεργητικό του, ενώ από την πλευρά των νικητών οι Μπέης και Τασούλας είχαν από τρεις πόντους. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το σκορ στο 40-41.

Η Aguanile επέστρεψε στο παρκέ με το μαχαίρι στο στόμα, ανέβασε την ένταση στο παιχνίδι της και με τους Μπέη, Αξαμπανόπουλο και Συκαρά  να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έφτασε σε ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 54-64, κάνοντας ένα ακόμη βήμα για την είσοδο τους στα Playoffs.

Η Aguanile είχαν 18/44 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 4/14 βολές, 47 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/39 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 9/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο  και 11 λάθη .

Athens Pistols(Μπαλωμένος): Βρυώνης, Καρνάβας 6, Κόκκαλης 12, Πατρώνης 7, Σάρρας 4, Σαμουήλ 10, Φασουλάκης 15, Τσιοτσιόπουλος.

Aguanile(Γκέκιος): Αξαμπανόπουλος 16, Γιαγληκάκης, Καλαφάτης 6, Μπέης 15, Ρουκουνάκης 7, Συκαράς 17, Τασούλας 3.

Τι μας άρεσε : Η εκτελεστική δεινότητα του Μπέη έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά και η παρουσία των δίδυμων πύργων της Aguanile!